Brusel 26. septembra (TASR) - Skutočnosť, že Európsky parlament je dnes geograficky rozložený na tri rôzne miesta, stojí ročne 169 miliónov eúr. Po rozšírení o nové krajiny sa tieto náklady zvýšia na 203 miliónov.
V čase, keď si jediná občanmi volená inštitúcia EÚ pripomína svoje 50. narodeniny, sa opäť objavili otázky, či je skutočne nevyhnutné, aby parlament mal jedno zo svojich sídiel v Bruseli, druhé v Štrasburgu a sekretariát v Luxemburgu.
EP je skutočne jedinečnou európskou inštitúciou. Za oficiálne sídlo je považovaný francúzsky Štrasburg, kde sa koná každý mesiac jedno štvordňové plenárne zasadnutie. Okrem týchto štyroch dní v mesiaci zíva lukratívna štrasburská budova parlamentu prázdnotou.
Parlamentné výbory, ktoré sú základom činnosti každého parlamentu, ako aj zasadnutia politických skupín, sa totiž konajú v Bruseli. Tam býva raz mesačne aj dvojdňové plenárne "minizasadnutie" europoslancov. Hlavný sekretariát parlamentu a jazykové oddelenie je však v Luxemburgu.
To všetko prináša so sebou neustále presuny stoviek či tisícov poslancov, ich asistentov, úradníkov, diplomatov, novinárov. Okrem toho každý mesiac pendluje medzi Bruselom a Štrasburgom (450 kilometrov) 17 kamiónov plných stoviek kilogramov prerokúvaných dokumentov a materiálov.
Celý tento cirkus stojí podľa dôvernej správy parlamentného sekretariátu, ktorú odhalila belgická europoslankyňa Fiendtje Moermanová, 169 miliónov eúr ročne (vyše sedem miliárd slovenských korún!). Po predpokladanom rozšírení o desať krajín v roku 2004 sa zvýši počet poslancov i úradníkov a náklady na trojité sídlo EP sa vyšplhajú na 203 miliónov eúr.
Podľa správy by ustanovenie jedného sídla parlamentu v Bruseli, kde sídlia aj ostatné hlavné európske inštitúcie, ušetrilo asi 120 miliónov eúr ročne.
Okrem peňazí však všetko stojí aj čas a nervy. Predseda EP Pat Cox dôrazne vyzval francúzsku vládu, aby sa zasadila o zlepšenie leteckého spojenia so Štrasburgom.
"Aby som stihol otvoriť plenárne zasadnutie v Štrasburgu v pondelok o piatej popoludní, musím doma v írskom Corku vstávať o štvrtej ráno. Asi 20 percent svojho času trávim v lietadle či na letisku," posťažoval sa Cox. Z jeho skúseností musia mať už teraz zimomriavky na chrbte budúci európski poslanci napríklad z Estónska či Lotyšska.
V európskych kruhoch preto silnejú hlasy za definitívne presunutie EP do Bruselu, hoci jednoduché to nebude. Odpor francúzskej vlády či mnohých francúzskych poslancov ostáva silný. Štrasburg, kde sídlilo Európske združenie uhlia a ocele, ktoré bolo zárodkom európskej integrácie, ostáva totiž dôležitým symbolom najmä francúzsko-nemeckého zblíženia.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab