Fajjád chcel rezignovať viackrát. Odchádza v čase, keď chcú Spojené štáty oživiť rozhovory medzi Izraelom a Palestínou.
Agentúrnu správu sme o 17:19 nahradili autorským článkom denníka SME.
TEL AVIV. Palestínsky premiér Salaam Fajjád rezignoval. Po šiestich rokoch vo funkcii skončil pre spory s Mahmúdom Abbásom.
Západné médiá píšu, že odchádza jeden z umiernenejších hlasov na arabskej politickej scéne.
A to v čase, keď Biely dom a hlavne minister zahraničia John Kerry avizujú snahy rozbehnúť takmer mŕtvy izraelsko-palestínsky mierový proces.
Hoci za Palestínčanov vyjednáva Abbás a jeho ľudia, umiernený a v medzinárodných inštitúciách uznávaný Fajjád bol aj pre nedôverčivých izraelských politikov zárukou korektnosti. Američania i európski politici preto tlačili na Abbása, aby rezignáciu neprijal, čo brali Palestínčania ako zasahovanie do vnútorných záležitostí.
„Zraňovalo to Abbásovu i Fajjádovu dôstojnosť,“ povedal pre izraelský rozhlas politik zo strany Fatah Sufian Sajda. „Fajjád nechcel, aby ho považovali za bábku Američanov,“ dodal.
Nezhodli sa
Palestínske zdroje zase hlásia, že Fajjádov odchod sa očakával už niekoľko mesiacov.
Premiér a Abbás sa nevedeli zhodnúť na kompetenciách, viedli mocenské boje. Abbás odmietol akceptovať zmeny vo vláde, ktoré Fajjád urobil. Fajjád povedie vládu až do vymenovania nového premiéra.
Podľa ústavy má Abbás na vymenovanie nového predsedu vlády dva týždne.
Šesťdesiatjedenročný ekonóm, ktorý študoval a 20 rokov žil v Spojených štátoch, sa sústredil na budovanie palestínskej spoločnosti cez rozvojové projekty a hovoril o potrebe posilniť ekonomiku. Odstúpením sa vyhrážal v minulosti už niekoľkokrát.
Jeho blízke okolie agentúre AP povedalo, že premiér dlhodobo necítil podporu palestínskeho vedenia ani hlavnej politickej sily hnutia Fatah.
Premiér ohlásil reformu inštitúcií, pokúšal sa bojovať s politickou a ekonomickou korupciou.
Problémy s ekonomikou
Abbás nebol spokojný s tým, ako premiér zvláda ekonomickú krízu. Palestínska ekonomika je napriek relatívnemu oživeniu v posledných rokoch v zlom stave a stále závisí od medzinárodnej pomoci.
Na rozkývanie celej spoločnosti stačí to, že Izrael pozastaví Palestínčanom vyplácanie daní, ktoré pre nich vyberá. Izrael tak urobil minulý rok, keď protestoval proti snahám Palestínčanov povýšiť svoj status v OSN.