Agentúrnu správu sme o 17:24 nahradili autorským článkom denníka SME.
BERLÍN, BRATISLAVA. Hovorca nemeckej kancelárky Steffen Seibert si nevedel spomenúť, kedy sa podobné stretnutie odohralo.
Na barokovom zámku Meseberg 70 kilometrov od Berlína sa stretla nemecká kancelárka Angela Merkelová a britský premiér David Cameron. Politička, ktorá sa snaží tvrdými škrtmi a hlbšou integráciou Európskej únie dostať eurozónu z krízy, a politik, ktorý patrí k najtvrdším kritikom Únie.
Británia spolu s Českom ako jediné krajiny odmietli podpísať fiškálny pakt a bankovú úniu, ktoré presadili Nemci ako odpoveď na finančnú krízu.
S manželkou a deťmi
Fakty
Zámok Meseberg
Na zámku prijala kancelárka ako prvého francúzskeho exprezidenta Chiraca (2007), o rok neskôr prišiel americký prezident Bush, v roku 2010 prezident Medvedev.
Minulý rok pozvala lídrov menších krajín, ktoré sa cítili odstrčené. (Rakúsko, Česko, Dánsko, Estónsko, Írsko, Lotyšsko, Holandsko a Portugalsko)
Také neformálne dvojdňové stretnutie si hovorca zrejme ani pamätať nemôže.
Merkelová prišla s manželom Joachimom Sauerom, ktorý ju sprevádza málokedy. A Cameron priviedol nielen manželku, ale prvý raz aj svoje tri deti.
Na piatkovej večeri s nimi sedeli osobnosti, ktoré svojimi životopismi spájajú Nemcov a Britov. Bol to anglický architekt aktívny v Nemecku David Chipperfield, šéf nemeckej opery v Berlíne Donald Runnicles, ktorý pochádza zo Škótska, či bývalý premiér Dolného Saska David McAllister, ktorý má britské občianstvo.
Všetci prišli s manželkami.
Na konci stretnutia ukázali obaja konzervatívni lídri, že chcú v mnohom postupovať spoločne. Chcú bojovať proti daňovým únikom, pričom Panenské ostrovy a Kajmanie ostrovy sú daňové raje na území Británie.
Cameron a Merkelová chcú postupovať spoločne na májovom summite EÚ, ale aj na júnovom stretnutí najvyspelejších krajín sveta a Ruska G 8, ktorému predsedajú Briti. Zhodli sa aj na tom, že Európa musí byť konkurencieschopná a mala by otvoriť zónu voľného obchodu s Američanmi.
Lídri nepovedali, ako dopadla ich diskusia o reformách v Únii. Tie žiada Cameron, než vo svojej krajine usporiada referendum o zotrvaní Britov v Únii.
O reformách mal hovoriť na svojom turné, ktoré musel v pondelok prerušiť v Španielsku. Vrátil sa, keď zomrela bývalá premiérka Thatcherová.
Nemecko a Britániu zbližuje prekvapivo veľké množstvo spoločných záujmov, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Nemci chcú Britov
Nemecká kancelárka ukázala, že Britániu v Únii potrebuje.
V osobe francúzskeho socialistického prezidenta Francoisa Hollanda partnera nenašla.
„Hollande s ňou nemá také vzťahy, aké má s južanskými krajinami,“ povedal pre New York Times nemenovaný európsky úradník.
Merkelová preto hľadá spojenca a hoci nemá podporu Británie, podľa odborníkov by jej vyhovovalo spojenie s Londýnom pre jeho vzťahy so severskými štátmi.
Pred návštevou Cameronovcov Merkelovej hovorca uisťoval, že dospelí i deti strávia na zámku príjemné chvíle.
Deti boli spokojné. Najmladšia Cameronova dcéra dostala od kancelárky plyšového maca, deväťročná dcéra sadu na maľovanie a sedemročný syn lego.