Telo laureáta Nobelovej ceny za literatúru exhumovali štyridsať rokov po jeho smrti, aby zistili, či zomrel na rakovinu alebo na otravu.
SANTIAGO DE CHILE. Časť pozostatkov čilského básnika Pabla Nerudu budú analyzovať aj v Spojených štátoch. Informovala o tom v noci nadnes agentúra AP.
Nerudovo telo exhumovali tento týždeň z hrobu v stredočilskom mestečku Isla Negra na pobreží Tichého oceánu. Neruda bol pochovaný v záhrade svojho domu po boku manželky Matildy.
Časť kostrových pozostatkov odošlú do laboratória Univerzity v Severnej Karolíne. Prvé predbežné výsledky testov by mali byť známe už 22. apríla.
Otvorenie Nerudovho hrobu schválil súd na žiadosť čilskej Komunistickej strany.
Exhumácia by mala vyjasniť otázku, či svetoznámy básnik zomrel v roku 1973 na rakovinu, ako znie oficiálna verzia, alebo či ho krátko po vojenskom prevrate v Čile otrávili.
Básnik a ľavicový aktivista zomrel 12 dní po vojenskom prevrate z 11. septembra 1973, po ktorom socialistického prezidenta Salvadora Allendeho vystriedal generál Augusto Pinochet.
Príbuzní tvrdia, že básnik zomrel vo veku 69 rokov v dôsledku pokročilého štádia rakoviny prostaty. V roku 2011 však v Čile začali prešetrovať podozrenie básnikovho bývalého šoféra, ktorý tvrdí, že Nerudu otrávili.
Básnik bol dobrým priateľom prezidenta Allendeho a ostrým kritikom vojenského prevratu, ktorý vnímal ako zradu svojej krajiny.
Pablo Neruda, vlastným menom Ricardo Eliecer Neftalí Reyes Basoalto, si pseudonym zvolil podľa českého spisovateľa Jana Nerudu. Laureátom Nobelovej ceny za literatúru sa stal v roku 1971.