Zrovnoprávnenie žien v Nemecku je jednou z večných tém. Šéfkou vládneho kabinetu je síce už osem rokov žena. Takmer žiadne ženy však nie sú na najvyšších postoch, teda v predstavenstvách alebo v dozorných radách prestížnych koncernov.
Stále znovu sa preto diskutuje otázka zavedenia kvót pre ženy v rôznych sférach pracovného života. Mimochodom, ešte v 50. rokoch potrebovali ženy v (západnom) Nemecku súhlas manžela, keď chceli ísť pracovať.
Rodovo neutrálne pravidlá
Svojráznu pomoc k emancipácii ponúka teraz najnovšie vydanie nemeckých pravidiel cestnej premávky. Autori, pracovníci ministerstva dopravy, sú veľmi hrdí na to, že sa im podarili rodovo neutrálne formulácie.
Bicyklistu napríklad premenovali na „kto jazdí na bicykli“. A z niekdajšieho chodca vznikol podľa tohto modelu: „kto chodí peši“.
Zvlášť nadšený z týchto inovácií nebol minister dopravy Peter Ramsauer. „Rovnosť je dôležitá, ale rodová otázka naráža v textoch zákona na svoje hranice,“ citujú ministra nemecké médiá.
Pritom z jazykového hľadiska nie je proces zrovnoprávnenia žien nič nové. Už dávno sa napríklad na nemeckých univerzitách presadil pojem študujúci (ako plurál) namiesto študent alebo študentka.
Nie je krajšia promenáda?
Oveľa ďalej je už politička Zelených v Hannoveri, ktorá žiada zrušenie pojmu pešia zóna, v nemčine doslova „zóna chodcov“.
Ingrid Wage-mann-ová odmieta chodcov preto, že sú mužského rodu a zóna je podľa nej militaristický výraz. Denníku Bild povedala: Oveľa krajšie slovo je predsa - promenáda.
(Autor je novinár, žije v Kolíne.)
Autor: Vlado Müller