Moldavsko má výborné víno, veľa snaživých mladých ľudí, ktorí sa rozutekali po Európe a medzi kandidátmi na vstup do Európskej únie sa posledný rok snažilo o najviac reforiem.
Malú krajinu medzi Ukrajinou a Rumunskom však sťahuje na dno organizovaný zločin. Jeho prepojenie na politiku a nájomní zabijaci.
Keď si chce niekto, najčastejšie mafia, objednať vraždu, zavolá si nájomného vraha. Niekedy má na to svojich ľudí, niekedy je pre ňu pohodlnejšie si tú službu zaplatiť u spriateleného gangu. Napríklad u moldavského, ktorý má sieť nájomných zabijakov, výpalníkov či pašerákov drog.
Jedným z nich bol aj Vitalie Proca.
Nenápadný blondín v Kristových rokoch z chudobného Moldavska dostával zákazky často.
Jeho príbeh, ktorý podrobne opísal britský novinár Guardianu Luke Harding, odhaľuje mafiánsky svet, ktorý nepozná hranice ani Schengen. A môže udrieť kdekoľvek. Od Bukurešti po Londýn.
Kliknite na obrázok - zväčšíte ho.
Marec 2012 Londongrad
Vitalie Proca potrebuje zbraň. Je nájomným vrahom a teraz v tieni čaká na svoju ďalšiu obeť, kontroverzného rusko-moldavského bankára Germana Gorbuncova.
Ten sa, ako mnohí iní bohatí Rusi, ukrýva v Londýne pred svojimi krajanmi. Hlavné mesto Británie, vďaka nim známe aj ako Londongrad či Moskva na Temži, sa stalo sídlom novej ruskej elity.
Do londýnskych dokov, kde má Gorbuncov utajený apartmán, prichádza taxík. Bankár vystupuje, dvere sa ešte ani nezatvorili, a na ulici počuť streľbu.
Proca drží v ruke poloautomatickú pištoľ Makarov a triafa do brucha 46-ročného Rusa, ktorý nahneval niekoho veľmi nebezpečného. Nikoho menšieho ako solncevskú mafiu v Rusku, ako o rok neskôr v reportáži napíše novinár Guardianu Luke Harding v spolupráci s Reportérskym projektom pre organizovaný zločin a korupciu (OCCRP), ktorý financuje Sorosova nadácia.
Podľa odpočúvania, ktoré má moldavská pokuratúra, údajne moskovských mafiánov pripravil o 500 miliónov dolárov. A ušiel pred nimi do Londýna. Proca tam však Gorbuncova našiel. Hádže pištoľ na zem a pomaly mizne. Scotland Yard krátko nato okrem zbrane natrafí na kamerové zábery s mladíkom v modernej bunde a krátkymi vlasmi.
November 2012 Bukurešť
Neďaleko centra Bukurešti parkuje Mercedes. Keď z neho vystúpi šofér, moldavský zabijak Proca zamieri. Teraz drží v ruke robustnejší kalašnikov.
Triafa do hrude a hlavy. Snaží sa nezaváhať ako v Londýne, kde mu misia celkom nevyšla. Bankár Gorbuncov sa prebral z kómy a v rozhovore pre britský Independent už špekuloval, kto ho chcel zavraždiť. Vraj niekto s dobrými väzbami na Kremeľ.
Gorbuncova, ktorého v Moldavsku stíhajú za pranie špinavých peňazí, dodnes stráži 24 hodín britská polícia a ukrýva sa na neznámom mieste.
Aj teraz však Proca zlyhal. Trafil nevinného človeka namiesto šéfa rumunského organizovaného zločinu Muia Mironesca. Vraždu si objednal konkurenčný rumunský gang, ktorého lídra chcel Mironescu v minulosti popraviť. Postrelený Rumun mal smolu, že býva v rovnakej štvrti a jeho auto má podobnú značku ako rumunský boss. A šťastie, že útok prežil.
Február 2013 letisko Domodedovo Moskva
Nič netušiaceho Proca sa ujíma ruská polícia na základe zatykača Interpolu vydaného rumunskou políciou. Kariéra zabijaka z Moldavska sa končí s rukami v putách.
O jeho vydanie teraz žiadajú Rumuni a tešia sa naňho aj Briti, ktorí od vraždy ruského agenta Alexandra Litvinenka v centre Londýna na spoluprácu s ruskou políciou radi nespomínajú.
Vianoce 1997 Moldavsko
Proca pritom zabíjať v Bukurešti ani v Londýne vôbec nemusel. „Mohol byť bezpečne zavretý vo väznici, nebyť obrovskej ľahostajnosti moldavských úradov alebo pomoci jeho kamarátov, ktorí ho dostali von,“ hovorí Harding.
Svoju krutosť ukázal už ako 18-ročný počas Štedrého večera 1997, keď s tromi kumpánmi dobil matku s dvojročným dieťaťom a ešte jednu ženu na smrť. Tretia prežila len preto, že Proca ju už považoval za mŕtvu.
Polícia ho síce zatkla, odsúdila na doživotie 25 rokov, ale po dvanástich rokoch už o dva roky sudca Andrei Balan rozhodol, že Proca bude slobodným mužom. Hoci si podľa pravidiel neodsedel ani dve tretiny trestu.
Mafia mala radosť a zo sadistu Procu urobila profesionálneho nájomného vraha a vyberača výpalného, ktorý sa namočil do prostitúcie, drog aj pašovania cigariet.
Marec 2013 Kišiňov
V malej trojmiliónovej krajine, ktorá sa snaží dostať do Európskej únie, padá vláda.
V čase, keď ju Európska komisia pochválila za reformy, premiér Vlad Filat prehráva v parlamente hlasovanie o dôvere.
Dôvodom je, že požiadal generálneho prokurátora o odstúpenie. Hlavný žalobca Valerij Zubco sa totiž snažil ututlať náhodnú vraždu na poľovačke v národnom parku deň pred Vianocami.
Moldavsko je skvelé pre mafiu
Pre ruskú mafiu je jednoduchšie objednať si vraždu u Moldavčanov ako vyslať do Londýna svojich zabijakov, rozpráva novinár LUKE HARDING z britského denníka Guardian. Je známy aj svojou knihou o Rusku ako mafiánskom štáte, kde pracoval ako korešpondent, kým ho nevyhostili.
Ako dlho ste pracovali na prípade nájomného vraha Procu?
Asi tri mesiace. Moldavská polícia bola veľmi nápomocná. Dala nám dokumenty, cestovné záznamy o pohybe nájomného vraha či prechodoch hraníc. Ja som sa koncentroval na ľudský príbeh. Posledný mesiac v Moldavsku som sa stretol s každým relevantným od premiéra, ministra vnútra až po jeho blízku rodinu, priateľov či učiteľov.
Prečo je Moldavsko takou dobrou základňou pre organizovaný zločin?
Je niečím medzi Východom a Západom, je slovanské aj románske. Pre ľudí z Ruska je veľmi výhodné, pretože sa tam dohovoria po rusky. Dá sa tam ľahko dostať k rumunským pasom a je ideálne na vstup do Európskej únie.
Veríte, že vyšetrovanie povedie až k Procovmu šéfovi, bossovi moldavského gangu, a objednávateľom vraždy?
Som veľmi skeptický. Síce som počul jeden veľmi silný dôkazový materiál, ale či bude stačiť z právneho hľadiska, to netuším. Stopy jasne vedú z Moldavska do Moskvy k solncevskej mafii. Oni chceli zabiť ruského bankára v Moskve, pretože si mysleli, že ich oklamal. Ale je veľmi nepravdepodobné, že by obvinenia došli až k nim.
Prečo si solncevská mafia nevybrala na misiu do Londýna svojho človeka?
Je to oveľa ľahšie urobiť z Moldavska. Tam je jednoduchšie dostať sa k originálnemu rumunskému pasu. Rusi, naopak, potrebujú víza.
Kontroverzný bankár Gorbuncov si podobne ako Berezovskij či Litvinenko vybral za útočisko Britániu. Prečo je taká obľúbená medzi Rusmi?
Je tam veľká ruská komunita, nemusíte ani vedieť po anglicky. Chodíte na ruské párty, do ruských reštaurácií a pozeráte ruské filmy. Majú tu výborný právny servis, môžu sa odvolávať na súdoch. A samozrejme, je to oveľa bližšie ako New York, z Moskvy len štyri hodiny lietadlom. Stačí sa pozrieť na západný Londýn, ktorý ovládli Rusi, väčšina najdrahších domov patrí im.