SOUL, BRATISLAVA. Už v prvom okamihu bolo jasné, že to nie je útok nejakých hacktivistov. Výber cieľov naznačoval, že to vyzerá skôr na organizovaný útok.
V druhej polovici marca totiž ktosi zmazal dáta z desaťtisícov počítačov, odstavil televízne stanice v krajine a napadol banky a ich služby.
Čoskoro po tom začali bezpečnostní experti tvrdiť, že útok na Južnú Kóreu síce pochádzal z čínskych počítačov, no skutočným páchateľom bol severný sused.
Stopy vedú na sever
Teraz to potvrdila správa Soulu, ktorá hovorí o severokórejskom útoku. A to v čase, keď napätie na polostrove a pripravené balistické strely môžu prerásť do ozbrojeného konfliktu na polostrove.
„Útočníci získali kontrolu nad osobnými počítačmi a servermi vnútri cieľových organizácií,“ píše podľa Korea Herald vládna správa.
„Túto kontrolu mali najmenej osem mesiacov, počas ktorých sledovali aktivity. Potom prikázali, aby sa zmazali dáta na serveroch a malvérom napadli jednotlivé počítače.“
O nič vraj neprišli
Južná Kórea tvrdí, že neunikli žiadne bankové záznamy či osobné údaje, čo je skôr nepravdepodobné. Dôležitejšie však je, že zastarané nástroje kyberútočníkov sa podľa Soulu podobajú na predchádzajúce útoky.
V marcovom prípade mali útoky smerovať iba zo šestice počítačov, ktoré na zakrytie využili asi tisícku adries na internete. Správa však tvrdí, že niektoré z adries sa do útokov zapojili už v minulosti.
Kybervojna bokom
Kyberútoky severu na svojho suseda sú relatívne bežné. V roku 2011 podľa technologického magazínu The Verge útočila krajina desať dní na rôzne webové stránky na juhu. Bezpečnostní experti predpokladajú, že akýkoľvek konflikt medzi štátmi budú sprevádzať aj rozsiahle kyberoperácie.
Len pred pár dňami pritom na Severnú Kóreu zaútočili hacktivisti Anonymous, ktorí ukradli štátne účty na sociálnych sieťach.