Na hornom poschodí klubu pre mladých v berlínskej štvrti Charlottenburg je štrnásť ľudí. Dvaja z nich majú obuté kanady, na sebe zelené bombery.
Majú rovnaké krstné meno: Uwe. Kričia, rovnako ako všetci ostatní: „Nemecko Nemcom, cudzinci von.“ Majú silné hlasy a ide z nich strach. Medzi nimi je aj jedno dievča v kožených čižmách. Volá sa Beate.
Vystrašená Macedónka
Trio neonacistov
V rokoch 2000 až 2007 zabila trojica neonacistov desať ľudí, väčšinou prisťahovalcov, ktorí predávali kebab, preto označenie kebaboví vrahovia,
príbuzní obetí dostanú odškodnenie milión eur.
Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt a Beate Zschäpe. Trojica, ktorá v Nemecku v rokoch 2000 až 2007 zavraždila desať ľudí za bieleho dňa. Osem tureckých prisťahovalcov, jedného gréckeho a mladú nemeckú policajtku.
Tí ľudia v klube nie sú praví zločinci, sú to herci, ktorí s mladými ľuďmi v prisťahovaleckej štvrti Berlína nacvičili hru o trojici, ktorá si hovorila NSU – Nacionalistické podzemie.
Ani to nemôžu byť. Mundlos a Böhnhardt spáchali samovraždu tesne pred zatknutím, Beate Zschäpe sedí vo väzení. Budúci týždeň sa začína súdny proces.
„Začalo sa to vďaka dievčaťu z Macedónska. Prišla na stretnutie do klubu pre mladých a bola vydesená. Dozvedela sa o tých vraždách. Veď sa to mohlo stať aj môjmu otcovi, povedala. Deväťdesiatosem percent detí, čo k nám chodia, sú potomkovia prisťahovalcov,“ hovorí Judith Rahnerová, ktorá tu s deťmi pracuje.
Začala s nimi viac hovoriť o vraždách, pomáhala sa im s tým vyrovnať. A pretože miestny klub spolupracuje s Dokumentárnym divadlom, vznikla z toho divadelná hra.
Premiéru bude mať v piatok. Väčšina jej dialógov je skutočná. Judith si vyžiadala prístup k záznamom vyšetrovacieho výboru.
Vie, ako sa policajné orgány prípadu zbavovali, i to, že trojicu vrahov odhalili vlastne omylom, keď muži vykradli banku v meste Eisenach. V ich byte polícia našla videá, kde sa cynicky priznávajú k vraždám.
Je to nenávisť k cudzincom
„Bojíme sa, že celý ten humbug okolo procesu spôsobí, že sa bude hovoriť len o ňom a zabudne sa na skutočný problém. Tú latentnú nenávisť voči cudzincom, ktorú pociťuje väčšina spoločnosti,“ hovorí Judith. Sama zažila, ako jedného z členov klubu neprijali na stáž do firmy, lebo bol príliš čierny.
Skúška divadelnej hry sa pomaly končí. Režisérka Marina Schbarth číta monológ Simie Simsekovej, ktorej otec bol obeťou vražedného tria a polícia roky tvrdila, že sa zaplietol s mafiou. „Narodila som sa v tejto krajine a vyrástla tu. Teraz ma mučí otázka: Som tu naozaj doma?“
Hra sa končí. Režisérka dáva hercom posledný pokyn. „Počas tohto monológu máte päť minút, aby ste sa pred ďakovačkou prezliekli,“ hovorí. „Už žiadne kanady, žiadne kožené bundy.“
Neonacisti sa spojili vo väzení
Väznení členovia si pomáhajú a spojili sa s organizáciou tzv. kebabových vrahov.
BERLÍN, BRATISLAVA. Sedia vo väzení, ale neprestávajú byť aktívni. Väznení krajne pravicoví extrémisti si vybudovali celonemeckú sieť kontaktov a založili skupinu, ktorá má finančne pomôcť väzňom vo väzení i po prepustení. Členov skupiny školia, aby boli oddaní krajne pravicovej ideológii. Skupinu odhalili v hesenskom väzení.
Založili ju pred niekoľkými mesiacmi, komunikovali cez listy a inzeráty v časopisoch. Neonacisti používali podľa denníka Süddeutsche Zeitung kódy a symboly, ktoré neboli podozrivé ani expertom. Vytvorili si organizačnú štruktúru a spojili sa s ľuďmi blízkymi Nacionalistickému podzemiu (NSZ).
To je skupina, ktorá má na svedomí vraždy prisťahovalcov v rokoch 2000 až 2007. Za tzv. kebabové vraždy tureckých a gréckeho predavača kebabov budú súdiť jedinú z trojice neonacistov Beate Zschäpeovú, ktorá na proces čaká vo väzení.
Miriam Zsilleová
Autor: Z Berlína od redaktorky MF Dnes Lucie Suchej