Hello sister, zdraví ma vysoký černoch s dredmi a paplónom prehodeným cez plece. V pravej ruke drží štós papierov s rukopisom.
„Píšem o tom, ako vyriešiť hlad na zemi. Túto teóriu ešte predo mnou nikto nevymyslel. Zháňam peniaze, aby som mohol vydať knihu,” hovorí. Pre obyvateľov San Francisca je známou postavičkou, zdravia ho láskavo „hello brother”.
Joseph je jedným z niekoľko desiatok tisíc bezdomovcov s psychickými problémami, o ktorých sa štát nedokáže postarať. Koncom 60. rokov sa psychiatrie v Kalifornii začali zbavovať pacientov pre reformy a nedostatok financií v sektore.
Psychiatrickí pacienti tak ostali na uliciach a len vďaka priaznivému podnebiu, komunitným centrám a útulkom pre bezdomovcov dokázali na uliciach prežiť dekády. Lekári sa už v tom čase zhodli, že to štát s masovým prepúšťaním prehnal.
Americký národný nápravný inštitút dokonca priznáva, že vo väzniciach je v súčasnosti viac psychiatrických pacientov ako v samotných nemocniciach.
Josepha som vídavala často spávať vo výklenkoch domov.
Raz večer som kráčala spolu s ním. Vraj kedysi plánoval grafikony sanfranciských električiek, ale potom stratil robotu. Tvrdil, že si prenajíma apartmán za dvesto dolárov týždenne a texty, ktoré predáva na uliciach, si dáva xeroxovať v útulku pre bezdomovcov.
Chcela som mu kúpiť večeru, zdráhal sa, bol zmätený a nakoniec mi poprial dobrú noc. Ktohovie, kde sa v tú noc zložil. O pár dní som ho, fajčiac pred barom na Polk street, stretla opäť. Pozdravil sa tradičným spôsobom a rozrozprával sa o tom, ako vyriešiť hlad na zemi.
Jana Benjamim Navrátilová, autorka je fotografka, žije v Michigane
Autor: Jana Benjamim Navrátilová