SOUL, BRATISLAVA. Pred pár dňami varoval svet, že spustí nukleárnu vojnu a zo Severnej Kórey by preto mali odísť zahraniční diplomati, termín dostali do stredy.
Teraz Pchjongjang ešte pritvrdil. Vojna bude vraj termonukleárna a odísť majú pre istotu cudzinci aj z Južnej Kórey.
„Situácia na Kórejskom polostrove sa čoraz viac blíži k termonukleárnej vojne pre neskrývané nepriateľské akcie vojnových štváčov zo Spojených štátov a ich bábok v Južnej Kórei. Nechceme, aby sa cudzinci v Južnej Kórei stali obeťami tejto vojny,“ uviedol vo vyhlásení Kórejský ázijskotichomorský mierový výbor, jeden z orgánov severekórejského režimu.
Hrozba z Pchjongjangu je oveľa reálnejšia ako zvyčajne, píše Tomáš Gális
Čítajte komentár >>
Život ako predtým
Keby podobné vyhlásenie vydala iná krajina, zrejme by to vyvolalo poplach. Na Severnú Kóreu sú však ľudia z regiónu zvyknutí.
Na varovanie o tom, že im nemôžu zaistiť bezpečnosť, zahraniční diplomati – medzi nimi českí, Slovensko v krajine zastúpenie nemá, – nereagovali.
„V uliciach hlavného mesta ani na poliach v jeho okolí nič nenasvedčuje tomu, žeby prebiehala vojnová mobilizácia,“ povedal pre Lidové noviny český veľvyslanec v Pchjongjangu Dušan Štrauch.
Paniku vyhrážky nespôsobujú ani v Južnej Kórei. „Život v krajine funguje ako predtým, ľudia len pozornejšie sledujú situáciu,“ povedal SME Slovák Branislav Vrban, ktorý pracuje v Kórejskom výskumnom ústave pre jadrovú energiu.
Budúci týždeň sa chystá na medzinárodnú vedeckú konferenciu. Ani tú organizátori pre vyhrážky zo severu nezrušili.
Kórea bola po stáročia pomerne uzavretým regiónom pre cudzincov, no v Južnej Kórei teraz žije už asi 1,4 milióna ľudí zo zahraničia. Ročne ju navštívi 6,4 milióna zahraničných turistov. Záujem o krajinu neklesol ani teraz.
„Volávajú nám skupiny turistov, aby sa uistili, že je bezpečné vycestovať k hranici,“ priznáva pre New York Times Ju Čä-sung z firmy, ktorá organizuje výlety k demilitarizovanej zóne pri najstráženejšej hranici sveta. Turisti zatiaľ výlety nerušia.
Japonsko umiestnilo v utorok Patrioty na kľúčových miestach v Tokiu. FOTO: TASR/AP
Patrioty v centre Tokia
Slovenské ministerstvo zahraničných vecí varuje občanov pred cestou do Severnej Kórey, v prípade južnej časti polostrova odporúča len registrovať sa pred cestou.
„To je bežná procedúra. S ambasádou v Soule sme v úzkom kontakte,“ hovorí Vrban.
Ak by Severná Kórea naozaj zaútočila, zrejme by nezasiahla Spojené štáty. V ohrozené sa však okrem Južnej Kórey môže cítiť aj Japonsko, ktoré má na svojom území takisto rozmiestnené americké jednotky.
Preto v utorok umiestnilo protiraketové strely Patriot dokonca priamo na pozemku ministerstva obrany v centre Tokia.
Tie majú byť až druhým stupňom obrany, vo vodách medzi Kóreou a Japonsko je už vojnová loď s radarom a protiraketovou strelou.