Železná lady Britov rozdeľuje aj po smrti.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
LONDÝN, BRATISLAVA. Schádzali sa na námestiach, otvárali šampanské či písali na sociálne siete radostné slová.
Aj tak reagovali mnohí Briti na pondelkovú smrť britskej expremiérky Margaret Thatcherovej.
Reakcia ľudí, akú pri smrti západného štátnika často nevídať, pripomínala skôr radosť časti Líbyjčanov po smrti Muammara Kaddáfího.
Aj to ukazuje, že Železná lady, ktorej jedenásť rokov vlády zmenilo Britániu od základov, bola najrozporuplnejšou političkou v novodobých dejinách monarchie. A zostala ňou aj po smrti.
Nižšie výdavky, vyššia nezamestnanosť
Pozrite si na ôsmich grafoch, ako sa Británia zmenila za čias Železnej lady
Čakali roky
Dodworth na severe Anglicka bolo pred vyše 30 rokmi banské mestečko. Po oznámení o smrti Thatcherovej tu reportér Financial Times veľa prejavov smútku nenašiel. Práve naopak.
„V chladničke mám dve fľaše šampanského nadnes večer,“ povedal v pondelok pre denník Alan Darlow, bývalý pracovník oceliarní. „Na toto sme čakali roky,“ dodal.
Podobné prejavy radosti nad smrťou 87-ročnej Thatcherovej, ktorá potlačila štrajky baníkov, sprivatizovala veľké štátne firmy či znížila sociálny štát v Británii, bolo počuť aj v iných mestách. Večer oslavovali jej smrť stovky ľudí v Glasgowe, Liverpoole či Brixtone. Viac ako 230-tisíc ľudí lajklo stránku Je Margaret Thatcherová už mŕtva.
Pre množstvo urážlivých názorov editori portálu pravicového denníka Daily Telegraph uzavreli diskusie k článkom o nej. „Dokonca aj naša emailová kondolenčná adresa je plná urážok,“ povedal editor.
Iná časť Britov zase tvrdí, že Thatcherová pomohla zmeniť Britániu k lepšiemu. Podľa pondelkového prieskumu britského denníka Guardian si 50 percent ľudí myslí, že pre krajinu bola jej vláda dobrá, 34 percent, že bola zlá a 11 ani dobrá, ani zlá.
Nezamestnaní
Mnohí jej odporcovia ju až nenávideli. Nechala skrachovať neprosperujúce bane, za jej vlády vystúpil počet nezamestnaných z jedného na tri milióny. Ťažký bol život najmä v Severnom Írsku, Škótsku či v severnom Anglicku.
„Som tu za generáciu, ktorá nemala budúcnosť, keď sme skončili školu, nebola pre nás práca,“ povedala Angela McCormicková z Glasgowa pre denník Scotsman. Podľa iných je však jej politika základom súčasnej britskej ekonomiky, keď je aj počas krízy nezamestnanosť pod priemerom Európskej únie.
K rozdeleniu krajiny prispela Thatcherová aj tým, že nerada robila kompromisy a nepopularita ju netrápila. „Konsenzus je proces, keď sa vzdáte svojich zásad,“ povedala raz.
Na pohreb Železnej lady príde aj kráľovná
Alžbeta II. bola naposledy na pohrebe britského premiéra v roku 1965, keď zomrel Winston Churchill.
LONDÝN, BRATISLAVA. Pohreb bývalej britskej premiérky Margaret Thatcherovej bude na budúci týždeň v stredu. Oznámila to včera kancelária premiéra.
Železná lady nebude mať štátny pohreb (z premiérov tak naposledy pochovali Winstona Churchilla), pochovajú ju však „s vojenskými poctami“, čo je iba o stupeň menej. Pochovali tak aj princeznú Dianu či kráľovnú matku, premiéri túto poctu normálne nedostávajú.
Ceremónia sa bude konať v Katedrále St. Paul. Zúčastní sa na nej aj Alžbeta II. s manželom. Britská kráľovná pritom normálne na pohreby premiérov nechodí. Naposledy sa zúčastnila práve na Churchillovom pohrebe. Churchill bol pre Thatcherovú veľkým vzorom.
Tomáš Vasilko