Úspech Margaret Thatcherovej vyplýval z ekonomických reforiem a nekompromisnej obhajoby britských národných záujmov.
Jedenásť rokov vlády Margaret Thatcherovej urobilo z Británie inú krajinu. Pred ňou bolo Spojené kráľovstvo oveľa ľavicovejšie, ako ho poznáme dnes.
Od roku 1964 vládli s výnimkou jedného štvorročného obdobia ľavicoví labouristi. Tí verili v silný sociálny štát, štátne vlastníctvo veľkých podnikov, silné práva zamestnancov.
Keď v novembri 1990 Thatcherová zo svojho postu odchádzala, Británia bola úplne inou krajinou.
Zakročila proti štrajkom aj proti odborárom
Železná lady (túto prezývku jej dali sovietske noviny po tvrdom prejave proti komunizmu ešte v roku 1976) v nej presadila malý štát a tvrdú zahraničnú politiku.
Počas svojej vlády tvrdo zakročila proti štrajkom a odborárom. Členov odborov bolo v roku 1979 v krajine 13,2 milióna, v roku 2009 ich už bolo len 7,3 (počet ľudí v krajine pritom výrazne stúpol).
Vyštudovaná chemička (mimochodom, podobne ako súčasná nemecká kancelárka Angela Merkelová) pristúpila k rozsiahlej privatizácii strategických podnikov.
Aj preto zadlženie krajiny kleslo zo 44,6 percenta HDP v roku 1979 na 38,9 v roku 1990.
Nezamestnanosť v krajine bola pri jej nástupe 5,4 percenta, za dva roky sa však vyšvihla na 8,3 percenta (aj vďaka zdedeným problémom). Keď odchádzala bolo 7,3 percenta ľudí bez práce. (Pozrite si štatistiky jej obdobia podľa datablogu britského denníka the Guardian
Proti komunizmu
Spolu s jej americkým konzervatívnym partnerom republikánskym prezidentom Ronaldom Reaganom viedli tvrdú politiku voči komunizmu vo svete, a špeciálne voči Sovietskemu zväzu.
Aj preto sa Thatcherová spolu s Reaganom spomínajú ako lídri, ktorí pomohli k pádu železnej opony.
Napriek tomu, že Thatcherová nepatrila medzi najpopulárnejšie premiérky v dejinách Británie (v priemere ju podporovalo 40 percent ľudí, čím sa stala druhým najnepopulárnejším premiérom v povojnových dejinách), voliči ju nechali pri moci jedenásť rokov.
Celkovo 18 rokov vlády Konzervatívnej strany, počas ktorých sa z Británie stala pravicovejšia a trhovo orientovanejšia krajina, sa stalo vzorom pre mnohé pravicové a konzervatívne strany na svete.
Margaret Thatcherová zmenila Britániu až tak, že Tony Blair, líder labouristov, hovoril o svojej strane ako o strane tretej cesty. Inak by v zmenenej Británii v roku 1997 nemal šancu.
Z Británie neskôr ani roky vlády labouristov už viac neurobili ľavicovú krajinu typu Francúzska. Aj preto napríklad vláda labouristu Tonyho Blaira v roku 2003 dokončila to, čo sa nepodarilo konzervatívcom v roku 1991: spolu s Američanmi zosadili irackého diktátora Saddáma Husajna.