Agentúrne spravodajstvo sme doplnili autorským článkom denníka SME.
TEL AVIV. Izraelské múzeum a pamätník holokaustu Jad Vašem už pozná mená takmer 4,2 milióna obetí holokaustu.
Presnú identitu zvyšných sa pokúša zistiť. Je to veľmi náročná práca, lebo kým na niektorých miestach si nacisti robili precíznu dokumentáciu, inde Židov popravovali bez nej.
To sa týka hlavne bývalého Sovietskeho zväzu, kde obete zabíjali priamo v ich domoch.
Pre Izrael, ktorý si v pondelok pripomenul 70. výročie povstania vo varšavskom gete, čo je zároveň Deň spomienky na holokaust, je identita obetí dôležitá.
Myšlienka, že každý zavraždený má svoje meno, je odpoveďou na to, že v koncentračných táboroch sa ľudia premenili len na čísla.
Preto sa čítajú mená obetí, preto sa v médiách hovorí o ich príbehoch. Rozpráva sa aj o tých, čo prežili. V Izraeli je ich už menej ako dvestotisíc a ide o starých, často vážne chorých ľudí.
Izraelská vláda tento rok odpovedala na kritiku, že sa o nich nestará a pridelila im priamu pomoc vo výške 50 miliónov šekelov (asi 10 miliónov eur).
Čítajte tiež:
Holokaust bol ešte horší, než sme si mysleli
Útokov na židov je o tretinu viac
Izraelčania si na rozdiel od ostatného sveta pripomínajú holokaust nie na výročie oslobodenia Osvienčimu, ale na výročie povstania vo varšavskom gete.
Presne o 10.00 h sa v Izraeli na dve minúty zastavil život: ľudia prerušili prácu, aktivity či pohyb a dve minúty v tichosti stáli.
Prezident Šimon Peres, ktorý prehovoril na spomienkovej ceremónii, zdôraznil, že povstanie v gete bolo unikátnou rebéliou.
Podobne ako ostatní rečníci spomenul pretrvávajúce nebezpečenstvo antisemitizmu.
Izraelské štatistiky hovoria, že počet antisemitských útokov vo svete v minulom roku vzrástol o 30 percent, hoci v predchádzajúcich rokoch ich počet stagnoval či mierne poklesol.
Netanjahu: Mnohí nerozpoznali ani hrozbu nacizmu
Premiér Benjamin Netanjahu sa v prejave vrátil k nedávnym útokom v Izraeli, ktorých terčom boli starí ľudia, vrátane navrátilcov z koncentračných táborov.
"Toto protirečí židovskému dedičstvu a základným hodnotám ľudskej morálky. Toto nebudeme tolerovať," varoval a uviedol, že ľudia, čo prežili šoa, sú symbolom prežitia a "zaslúžia si dožiť svoj život v pokoji, bezpečí a dôstojne".
"Vražedná nenávisť voči židom zo sveta nezmizla. Nahradila ju vražedná nenávisť k židovskému štátu," vyhlásil Netanjahu a v prejave sa dotkol aj ohrozenia, ktoré pre Izrael predstavuje Irán a jeho jadrový program.
Dodal, že pred druhou svetovou vojnou mnohí včas nerozpoznali hroziace nebezpečenstvo nacizmu. "Nechceme dospieť do stavu, keď bude znova neskoro," povedal.
"Na tomto mieste a v tento deň sa zaväzujem, že už nikdy nebude šoa," vyhlásil Netanjahu.
Diskusiu sme pre viacnásobné porušenie kódexu zrušili.