BEJRÚT. Libanonský prezident Michel Sulajmán požiadal v sobotu o vytvorenie vlády prominentného politika a dezignovaného premiéra Tammáma Saláma, ktorého kandidatúru odobril parlament väčšinou hlasov, vrátane poslancov prosýrskeho šiitského hnutia Hizballáh. Informovala o tom dnes agentúra AP.
Umiernený sunnitský politik Salám čelí výzve udržať celistvosť Libanonu, ktorú ohrozuje sektárske napätie a násilie ako dôsledok občianskej vojny v susednej Sýrii, píše agentúra AP.
Dve najväčšie politické zoskupenia v Libanone totiž v Sýrii podporujú proti sebe stojace sily - armádu vernú prezidentovi Bašárovi Asadovi a povstalcov, ktorí sa ho snažia zvrhnúť.
Salámovou prioritou, ako uviedol, je zabrániť rozdeleniu Libanonu a politickému napätiu, ktoré sa prejavujú na bezpečnostnej situácii.
Dodal, že jeho úlohou bude predísť rozšíreniu "katastrofickej situácie" zo Sýrie do Libanonu.
Konsenzuálny politik
Dezignovaný premiér avizoval, že urobí všetko pre to, aby vytvoril "vládu národných záujmov".
Avizoval, že vzhľadom na rozkol na libanonskej politickej scéne i na krízu v Sýrii to bude zrejme dlhý proces.
Uviedol, že sa pokúsi aj "zjednotiť vízie a v krátkom čase dosiahnuť dohodu o novom volebnom zákone, ktorý by zaručoval spravodlivé zastúpenie".
Salám je síce naklonený Západom podporovanej koalícii stojacej proti hnutiu Hizballáh, ale je považovaný za konsenzuálneho politika.
Je synom bývalého libanonského premiéra Saíba Saláma, študoval v Británii a má vysokoškolské vzdelanie v odbore ekonómie a riadenia.
Poslancom parlamentu sa stal v roku 1996. V roku 2008 bol ministrom kultúry vo vláde Fuada Sinioru.
Za poslanca bol zvolený opäť v roku 2009, keď sa pripojil k Západom podporovanej koalícii vedenej bývalým premiérom Saadom Harírím.
Salámov predchodca Nadžíb Míkátí v marci rezignoval, keď poslanci šiitského hnutia Hizballáh a ich spojenci v parlamente zablokovali vytvorenie orgánu, ktorý by dohliadal nad parlamentnými voľbami, a odmietli aj podporiť predĺženie mandátu policajného šéfa.