Kyjev 25. septembra (TASR) - Rozhodný nesúhlas s obvineniami Ukrajiny z predaja vojenskej techniky Iraku ako nepodloženými dnes vyslovilo ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí. Washington nie je podľa vedenia ukrajinskej diplomacie presvedčený o dodávke systémov pasívneho rádiolokačného pozorovania Koľčuha do Iraku a vychádza iba z možnosti niektorých príznakov, že k tomu mohlo dôjsť.
Čiastočné pozastavenie americkej pomoci Ukrajine má symbolický, no dostatočne negatívny význam. Principiálne je to, či sa administratíva USA v politike k Ukrajine riadi motívmi podpory rozvoja demokratickej, trhovej a do Európy integrovanej Ukrajiny alebo jej terajšie kroky sú nadiktované nejakými inými príčinami, informovalo MZV Ukrajiny.
Zo štyroch komplexov protivzdušnej ochrany Koľčuha, vyrobených na Ukrajine, jeden bol odovzdaný ukrajinskému ministerstvu obrany a tri predali v roku 2000 cez izraelskú firmu LR Avionix Technologies Ltd do Etiópie a tam aj zostali. Informovala o tom dnes Generálna prokuratúra Ukrajiny na základe nedávnej kontroly. Ukrajina začiatkom tohto roka uzavrela kontrakt na dodávku systému Koľčuha pre Čínu.
USA majú okrem nahrávok bývalého ochrankára ukrajinského prezidenta Mykolu Meľnyčenka aj ďalšie dodatočné informácie, ktoré môžu svedčiť o dodávkach výzbroje z Ukrajiny do Iraku a pozorne sa skúmajú. Uviedla to dnes v Kyjeve zástupkyňa Veľvyslanectva USA na Ukrajine Marie Yovanovitchová. Expertíza FBI potvrdila pravosť nahrávok so záznamom súhlasu Leonida Kučmu s predajom výzbroje do Iraku.
Prehodnotenie politiky USA k Ukrajine a prezidentovi Kučmovi je prejavom znepokojenia USA z toho, že hlava členskej krajiny OSN môže obísť sankcie OSN. Toto prehodnotenie má byť vážnym signálom pre iné štáty, ktoré by chceli porušiť sankcie OSN proti Iraku. USA disponujú niektorými príznakmi toho, že systémy Koľčuha sú v Iraku a preverujú to.
Koľčuha je pre amerických a britských pilotov nad Irakom nebezpečnejšia ako radary, lebo nevedia, či ich zamerali zo zeme. Nahrávky sú podľa Yovanovitchovej dostatočným dôvodom prehodnotenia politiky k Ukrajine. Potvrdzujú, že prezident Kučma osobne schválil nelegálny predaj výzbroje do Iraku. Otázku časovej zhody zverejnenia tejto informácie s opozičnými akciami na Ukrajine označila za zložitú.
(spolupracovník TASR Martin Benko) juh