Vláda v Abidjane podozrieva vedenie v burkinskom hlavnom meste Ouagadougou z účasti na vojenskej vzbure na Pobreží Slonoviny.
Manifestujúcim nebol vstup na veľvyslanectvo umožnený, tak zničili veľkú bránu, cez ktorú do areálu ambasády vchádzajú automobily. Veľvyslanec susednej Burkiny Faso Emile Ilboudo uviedol, že škody sú minimálne.
Abidjan oficiálne obvinil "niektoré susedné krajiny" z podpory vzbúreneckých vojakov, ktorí od minulého štvrtka obsadili viacero častí Pobrežia Slonoviny. Počas trvania vojenskej vzbury zahynulo už najmenej 270 ľudí.
Obvinenia boli zrejme adresované predovšetkým Burkine Faso. Abidjan je presvedčený, že táto krajina s ochotou prijíma na svojom území dezertérov, usilujúcich sa o zvrhnutie prezidenta Laurenta Gbagba. Pobrežie Slonoviny preto rozhodlo o prerušení telefonického spojenia so susednou krajinou.
Burkinský denník Notre Voie obvinil v utorňajšom vydaní prezidenta krajiny Blaisa Compaorého z toho, že je jediným destabilizujúcim prvkom na Pobreží Slonoviny a označil ho za zodpovedného za povstanie v susednom štáte.
Vláda Burkiny Faso dnes kategoricky odmietla tieto obvinenia. Kabinet v Ouagadougou zároveň ostro protestoval proti útokom príslušníkov bezpečnostných síl na prisťahovalcov z Burkiny Faso, žijúcich a pracujúcich v Abidjane a iných mestách Pobrežia Slonoviny.
Dve americké vojenské lietadlá pristáli dnes v administratívnom centre Pobrežia Slonoviny Yamoussoukro. Vojaci americkej armády sa pripoja k príslušníkom francúzskych ozbrojených síl, aby spoločne zaistili bezpečnosť francúzskych a amerických občanov v meste Bouaké severne od Abidjanu.
V Bouaké sa momentálne nachádza asi 300 amerických a 600 francúzskych občanov.