SOUL. Severná Kórea má na svojom východnom pobreží už dve mobilné balistické rakety stredného doletu.
Informovala o tom v piatok juhokórejská tlačová agentúra Jonhap s odvolaním sa na nemenované vojenské zdroje.
Podľa agentúry RIA Novosti sú rakety umiestnené na mobilnom odpaľovacom zariadení.
Severná Kórea zároveň požiadala Rusko, aby vzhľadom na rastúce napätie zvážilo evakuáciu pracovníkov svojho veľvyslanectva v Pchjongjangu.
Rusko žiadosť posudzuje, momentálne však evakuáciu neplánuje, oznámil hovorca ambasády Denis Samsonov.
V samotnej severokórejskej metropole sa podľa neho neobjavili žiadne viditeľné známky zvýšeného napätia.
Prečítajte si, ako by mohol vyzerať útok Severnej Kórey podľa amerického generála
Nad Ameriku nedoletí
Juhokórejský minister obrany Kim Kwan-džin už vo štvrtok informoval, že Severná Kórea presunula na svoje východné pobrežie balistickú raketu so "značným doletom".
Dodal však, že raketa nie je schopná zasiahnuť ciele v USA.
Minister tak odmietol správy japonských a juhokórejských médií, že ide o raketu dlhého doletu KN-08, ktorá v prípade, že je prevádzkyschopná, môže zasiahnuť Spojené štáty.
Rozviedky Južnej Kórey a USA tvrdia, že by mohlo ísť o balistickú raketa stredného doletu typu Musudan.
Túto raketu prvýkrát KĽDR predviedla na vojenskej prehliadke v hlavnom meste v roku 2010. Predpokladá sa, že akčný rádius tejto rakety je 3000-4000 kilometrov.
Americkí špecialisti špekulujú, že raketu by KĽDR mohla odpáliť v čase od 15. do 25. apríla "na oslavu" 101. výročia narodenia zakladateľa KĽDR Kim Ir-sena.
Juhokórejské velenie preto vyslalo k svojmu východnému a západnému pobrežiu dve vojenské lode s raketovými systémami, ktoré majú monitorovať prípadné odpálenie severokórejských rakiet.
Kórejská tragédia spočíva v tom, že nikto nechce súčasný stav zmeniť, píše profesor demokracie a ľudských práv
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
KĽDR varovalo ambasády
Severná Kórea oznámila dnes Británii, že od 10. apríla nevie garantovať bezpečnosť jej diplomatov vzhľadom na rastúce napätie na Kórejskom polostrove. Informovalo o tom britské ministerstvo zahraničných vecí.
"Britské veľvyslanectvo v Pchjongjangu dostalo dnes ráno od severokórejskej vlády informáciu, v ktorej sa uvádza, že severokórejská vláda od 10. apríla nebude schopná garantovať bezpečnosť veľvyslanectiev a zástupcov medzinárodných organizácií pre hroziaci konflikt," píše sa v komuniké britského ministerstva zahraničných vecí, ktoré citovala agentúra Reuters.
Ako informovala agentúra Sinchua, oznam s podobným znením dostalo viacero zahraničných zastupiteľstiev v KĽDR.
Podľa čínskej agentúry KĽDR upozornila diplomatov, aby kvôli rastúcemu napätiu zvážili odchod z krajiny.
Ruská ambasáda v Pchjongjangu dnes uviedla, že Severná Kórea požiadala Moskvu, aby vzhľadom na rastúce napätie na Kórejskom polostrove zvážila evakuáciu pracovníkov svojho veľvyslanectva.
Podľa KĽDR môže na Kórejskom polostrove kedykoľvek vypuknúť nukleárny konflikt.
Podľa juhokórejských médií by v ohrození mohli byť Japonsko alebo základne Spojených štátov v Tichomorí.
Zamestnanci OSN zatiaľ zostávajú v KĽDR
Personál OSN pokračuje v práci v Severnej Kórei. Generálny tajomník Pan Ki-mun zatiaľ študuje výzvu KĽDR, podľa ktorej by OSN mala zvážiť evakuáciu svojich zamestnancov.
Uviedol to hovorca OSN Martin Nesirky s tým, že zástupca OSN bol spolu so zahraničnými diplomatmi na dnešnom stretnutí v Pchjongjangu, na ktorom ich ministerstvo zahraničných vecí KĽDR oboznámilo zo spomínanou výzvou.
"Generálny tajomník správu študuje a Spojené národy budú reagovať podľa potreby," vyhlásil Nesirky. Personál OSN sa podľa neho naďalej zaoberá humanitárnou a rozvojovou prácou po celej krajine.
Spojené národy majú v Severnej Kórei 36 zahraničných a 21 domácich zamestnancov, ktorí pracujú v siedmich agentúrach a programoch OSN. K tomu treba prirátať aj ich rodinných príslušníkov.
Diplomati v Pchjongjangu rozhodnú spoločne o svojom odchode
Diplomati siedmich členských krajín Európskej únie, ktoré majú v Severnej Kórei svoje veľvyslanectvá, sú v nepretržitom vzájomnom kontakte s cieľom zhodnotiť situáciu v ázijskej krajine.
Uviedli dnes nemenované diplomatické zdroje EÚ.
Z európskej dvadsaťsedmičky má iba sedem štátov ambasády v Pchjongjangu - Bulharsko, Česká republika, Nemecko, Poľsko, Rumunsko, Británii a Švédsko.
V sobotu by sa sedem veľvyslancov z týchto krajín malo stretnúť v Pchjongjangu, aby prehodnotili svoje postoje a rozhodli o prípadnom odsune alebo preskupení svojho personálu.
EÚ ako organizácia nemá delegáciu ani diplomatické zastúpenie v Severnej Kórei. Udalosti v tejto krajine sleduje prostredníctvom svojich diplomatických zastupiteľstiev v Soule a Pekingu.
Japonsko predĺžilo sankcie
V reakcii na udalosti na Kórejskom polostrove japonská vláda v piatok prvýkrát hneď o dva roky predĺžila sankcie voči KĽDR.
Sankcie zahŕňajú zákaz dovozu tovarov z KĽDR, plavbu severokórejských lodí v japonských vodách, ako aj veľmi prísnu kontrolu japonských tovarov dovážaných do Severnej Kórey.
Japonský premiér Šinzó Abe nariadil členom svojej vlády, aby boli pripravení na nepredvídateľný vývoj situácie v KĽDR.
Reaguje aj Čína, ktorá vo štvrtok presunula svoju vojenskú techniku do prihraničnej oblasti.
Južná Kórea informovala, že vypracúva plán na zasadenie preventívneho vojenského úderu v prípade priameho ohrozenia bezpečnosti krajiny.
Obranu Juhokórejčanov podporuje väčšina obyvateľov USA
Väčšina obyvateľov Spojených štátov si myslí, že ich krajina by sa mala podieľať na obrane Južnej Kórey v prípade útoku zo strany znepriateleného Severu.
Vyplýva to z prieskumu organizácie Gallup medzi Američanmi, ktorého výsledky zverejnili vo štvrtok. S vojenskou pomocou súhlasí 55 percent opýtaných, zatiaľ čo ďalších 34 percent je proti a zvyšní sa k záležitosti nevedeli vyjadriť.
Americká verejnosť je pritom podľa prieskumu rozdelená v otázke, či je severokórejský útok možné očakávať v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov.
Na území Južnej Kórey sa momentálne nachádza takmer 30-tisíc amerických vojakov, ktorých počet môžu v prípade potreby rozšíriť posily z amerických základní v Japonsku.