VILNIUS. Litva by počas svojho predsedníctva v Európskej únii, ktoré sa začne 1. júla, chcela oživiť stagnujúce prístupové rokovania s Tureckom.
Po dnešnom stretnutí s tureckým prezidentom Abdullahom Gülom to vo Vilniuse vyhlásila najvyššia predstaviteľka pobaltskej republiky Dalia Grybauskaite.
Podľa jej názoru existuje politická šanca na otvorenie jednej alebo dvoch kapitol. Doteraz sa na rokovaniach Bruselu a Ankary podarilo otvoriť len 13 z 35 kapitol.
"Európa potrebuje Turecko a Turecko potrebuje v súčasnosti Európu," citovala tlačová agentúra BNS litovskú prezidentku, ktorá zdôraznila význam nepredlžovania tohto procesu s ohľadom na geopolitickú situáciu.
Gül označil za "veľmi dôležité" udržiavanie rokovaní pri živote a ich úspešné ukončenie. Súčasne pripustil, že si Turecko uvedomuje bolestivosť vstupu ľudnatých krajín s veľkou ekonomikou do EÚ.
Podľa názoru Abdullaha Güla môže byť súčasná finančná kríza na Cypre príležitosťou na ukončenie rozdelenia tohto stredomorského ostrova.
"Kríza môže byť pre nás všetkých dôležitým poučením, pretože ak by bol Cyprus jednotný, mal by podstatne väčší ekonomický potenciál," povedal turecký prezident v priebehu prvého dňa dvojdňovej oficiálnej návštevy Litvy.
Gül navrhol čo najrýchlejšie zrušenie embarga uvaleného na severnú polovicu ostrova, ktorú v roku 1974 obsadili turecké jednotky.
O deväť rokov neskôr na nej vyhlásili Severocyperskú tureckú republiku, ktorú s výnimkou Turecka neuznáva žiadny štát.
Práve spory medzi Tureckom a Cyperskou republikou, od roku 2004 členskou krajinou EÚ, ohľadom povolenia na využívanie tureckých prístavov a letísk plavidlami a lietadlami z Cypru, sa stali v uplynulých rokoch jednou z príčin stagnácie prístupových rokovaní s Bruselom.