Londýn 25. septembra (TASR) - Britský premiér svojím utorkovým prejavom v parlamente a zverejnením dokumentu o irackých zbraniach odštartoval diskusiu, ktorá sa tak skoro neskončí, konštatuje dnešná londýnska tlač.
Denník Times to ilustruje známym výrokom Winstona Churchilla: Toto nie je koniec. Nie je to ani začiatok konca. Ale hádam to je koniec začiatku zápasu o to, či má ísť Británia do vojny.
Guardian v úvodníku predpovedá, že Tonyho Blaira čaká zrážka s Georgeom W. Bushom. Britský premiér dal totiž najavo odhodlanie udržať postup voči Iraku na mnohostrannom základe a na pôde OSN.
"Bushovej administratíve chýba akýkoľvek rešpekt voči názoru ostatných. No v budúcnosti si Blair bude musieť vybrať medzi Spojenými štátmi a Spojenými národmi. To bude ten rozhodujúci moment," domnieva sa Guardian.
Noviny si všimli aj to, že očakávaná vzbura labouristických poslancov proti Blairovi - ak vôbec prebehla - bola dosť mdlá.
"Nádej na vzburu bola veľká. Hovorilo sa, že Robin Cook možno rezignuje na post predsedu Dolnej snemovne, aby mohol viesť rebelov. Potom, že to urobí Claire Shortová. Alebo - čo je oveľa pravdepodobnejšie - vzlietnu nad poslanecké lavice ošípané s kolmým štartom, aby tam predviedli vzdušnú akrobaciu," opísal utorkovú "vzburu" parlamentný spravodajca Independentu Simon Carr .
Daily Telegraph urobil nezvyčajné gesto - pochválil utorkový prejav Tonyho Blaira: "Tým, že poslucháčom pripomenul, ako ignorantsky Irak pristupuje k rezolúciám OSN, si získal podporu ľudí, ktorí sú proti tomu, aby sa robilo niečo bez požehnania svetovej organizácie, a ktorým sa protiví každý prejav amerického unilateralizmu.
Tým, že sa takmer nezmienil o terorizme, sa pokúsil vyhnúť kritike zo strany tých labouristických poslancov, ktorí nevidia rozdiel medzi izraelskou armádou a palestínskymi samovražednými atentátnikmi. A tým, že vymenoval zločiny Husajnovho režimu proti vlastným občanom, apeloval na elementárnu slušnosť svojich poslucháčov," konštatuje Daily Telegraph.
Analytička Times Bronwen Maddoxová zase vyzdvihla správu o irackých zbraniach hromadného ničenia, ktorú vláda publikovala: "Je lepšia ako všetko, s čím doteraz prišli Američania. Je menej emotívna a viac analytická než Bushov výpočet porušených sľubov na pôde OSN."
S týmto hodnotením ale nesúhlasí Robert Fisk z Independentu: "Je ťažké sa rozhodnúť, či sa pri čítaní týchto stránok smiať alebo plakať. Svedčí totiž o podvodníctve, ktoré formuje Blairovu vládu, a jej prístupe k poslancom. Nájde sa tam síce pár omrviniek, ktoré vyzerajú pravdivo a znepokojujúco. Ten materiál je ale natoľko zahltený darebáctvom a podvodom, že je nakoniec bezcenný."