Agentúrnu správu sme o 19:51 nahradili autorským článkom denníka SME.
SOUL, BRATISLAVA. Roky to bývala len formalita. Juhokórejskí pracovníci prišli k najstráženejšej hranici sveta a požiadali o vstup. Potom prekročili hranicu a prišli do práce v priemyselnom parku Kchä-song.
Až v stredu im vstup odložili a postupne zrušili. Severná Kórea tak splnila jednu z vyhrážok z posledných týždňov.
Uzavretie priemyselného parku, v ktorom juhokórejské firmy zamestnávajú severokórejských robotníkov, ju môže vyjsť draho.
Od platov z neho totiž závisí život 300-tisíc ľudí – zamestnancov a ich rodín.
Čakajú na odvoz
Pchjongjang uzavretím hraníc získal aj potenciálnych rukojemníkov. V Kchä-songu totiž ostalo asi 850 Juhokórejčanov, do stredajšieho poobedia sa ich domov vrátilo len pár.
„Niektorí sa nemôžu vrátiť, lebo nemajú odvoz. Pôvodne ich mali zobrať kamióny, ktoré do Kchä-songu viezli suroviny, no tie uviazli na hraniciach,“ cituje BBC Juhokórejčanku, ktorá sa domov dostala.
Jadrové zbrane nás ochránia, verí Kim. KĽDR chce znovu spustiť nukleárny reaktor
Prečítajte si článok >>
Mierový projekt
Kchä-song je pritom nielen ekonomický, ale aj mierový projekt, ktorý mal zblížiť dve znepriatelené republiky. Otvorili ho v roku 2003, keď sa Soul snažil o „slnečnú politiku“ a vychádzal susedovi v ústrety.
Vláda ho podporovala aj preto, že chcela miestnych podnikateľov motivovať, aby neodchádzali za lacnou pracovnou silou mimo krajiny. Na oplátku firmám ponúkla záruku, že ak by z politických dôvodov prišli o investície, uhradila by škody.
Jongpjon opäť oživia
Do priemyselného parku postupne prišlo 123 spoločností, ktoré zamestnávajú viac ako 50-tisíc Severokórejčanov.
Tým juhokórejské spoločnosti vyplatia ročne mzdu viac ako 60 miliónov eur. Pre severokórejský režim je priemyselný park jedným z kľúčových zdrojov zahraničnej meny.
Uzavretie prístupu do Kchä-songu prišlo po sérii vyhrážok Severnej Kórey, ktorá vyhlásila vojnový stav a odstúpila od prímeria, ktoré ukončilo kórejskú vojnu.
Nahnevali ju sankcie OSN za jadrový program, v utorok navyše oznámila, že opäť naštartuje svoj jadrové zariadenie Jongpjon, kde do roku 2007 vyrábala jadrové palivo na testy bômb.
Kchä–song sever potrebuje
Kórejčania doma a vo svete sa neboja hrozieb zo severu, veria svojej vláde, hovorí pre SME prvá tajomníčka juhokórejskej ambasády na Slovensku Kim Sewun.
Ako na zvýšené napätie reagujú obyčajní Kórejčania?
„Ľudia si už postupne zvykli na toto správanie severokórejského režimu, Kórejčania doma aj v zahraničí sú pokojní, lebo veria, že ich vláda je dobre pripravená na akékoľvek provokácie. Platí to aj pre Kórejčanov žijúcich na Slovensku. Veria svojej vláde, neboja sa.“
Čo znamená priemyselný park Kchä-song pre vzťahy dvoch kórejských republík?
„Kchä-song je spoločný ekonomický a rozvojový projekt. Má aj ekonomický význam, no zároveň je aj mierovým projektom.“
Čo to bude znamenať, keď ho sever uzavrie?
„Už sa to trikrát stalo v roku 2009, nie je to teda prvýkrát. Je to poľutovaniahodné, chceme, aby Severná Kórea túto situáciu okamžite vrátila do normálu. Severná Kórea veľmi potrebuje zahraničné investície, preto by vláda mala pracovať na tom, aby si vybudovala dôveru zahraničia. Toto uzavretie bude viesť len k ďalšej izolácii krajiny.“
Nehrozí, že by sa stovky juhokórejských robotníkov v komplexe Kchäsong stali rukojemníkmi severu?
„Naša vláda urobí všetko pre to, aby zaistila bezpečnosť našich robotníkov, aby sa vrátili domov v poriadku.“