BRUSEL, BRATISLAVA. Päť rokov od vyhlásenia kosovskej nezávislosti sa Srbi, ktorí žijú na severe Kosova, môžu stále cítiť ako v Srbsku.
Pri platení používajú srbské dináre, a nie eurá ako inde v Kosove. Ich autá majú srbské poznávacie značky. Vytvorili si paralelné inštitúcie - majú vlastné srbské školy, nemocnice aj políciu.
Všetko najmä vďaka peniazom, ktoré im posiela Belehrad.
Historický kompromis
Srbi vs. Kosovo
Čo už dohodli
- Spoločne riadia hraničné priechody na severe Kosova. Pred rokom pred nimi Srbi stavali barikády.
- Uznávajú si navzájom akademické diplomy.
- Uznávajú aj značky na autách.
To by sa čoskoro mohlo zmeniť. Práve štatút 50-tisíc Srbov, ktorý je najväčším sporom medzi Belehradom a Prištinou, mali vyriešiť premiéri Srbska a Kosova v utorok v Bruseli. Už ôsme kolo rokovaní sa končilo neskoro večer.
Kosovčania chcú, aby sa Srbi na severe integrovali do nového štátu. Belehrad žiada, aby mali čo najväčšiu autonómiu.
Európska únia tlačila na obe strany, aby našli kompromis, mnohými označovaný za historický, a obom stranám preto ponúkla „odmenu“.
Srbom predvstupové rokovania do Únie (a teda aj prístup k predvstupovým fondom), Kosovčanom zasa možné cestovanie po Európe bez víz.
Aj preto sa napriek výrazným rozporom v otázke, či Srbi budú mať vlastné súdy a políciu, očakávala dohoda.
V Kosovskej Mitrovici a ďalších srbských dedinách na severe Kosova nechcú ani počuť, že by Belehrad uznal, že patria Kosovu.
„Nech už čokoľvek podpíšu v Bruseli, budeme bojovať za to, aby sme zostali súčasťou Srbska,“ povedala pre AP miestna obyvateľka Gordana Djokovičová. V pondelok v meste protestovali tisícky ľudí proti „škodlivej dohode“.
Kompromis sa má týkať štyroch okresov na severe a ôsmich okresov na juhu. Srbi žijúci na juhu (tvoria dve tretiny všetkých Srbov v Kosove) sa s „kosovskou budúcnosťou“ už viacmenej zmierili. Aj preto, že Belehrad ich ignoroval a podporoval hlavne tých na severe.
Vytrvalo proti
Tí však novú realitu nemusia prijať tak ľahko. Tvrdí to aj International Crisis Group, medzinárodná organizácia, ktorá mapuje skryté konflikty vo svete.
Podľa nej sú „Srbi v severnom Kosove vytrvalo proti integrácii“ a „iskra by mohla vznietiť medzikomunitné boje“.
Aj preto historická dohoda medzi srbskou a kosovskou vládou ešte nemusí ukončiť možné konflikty na severe Kosova.