PEKING, BRATISLAVA. Mej Pao-ťiou je žijúcou legendou čínskej opery. Stále je aktívny, aj keď má už 78 rokov. Už začína pociťovať zdravotné problémy, no nie pre vysoký vek, ale pre pekinský smog. Divákov pred každým koncertom upozorňuje, že lieky na dýchacie ťažkosti môžu ovplyvniť jeho výkon.
„Môj hlas už nie je taký jasný. Znečistený vzduch ničí hlasy hercom pekinskej opery,“ posťažoval sa na poslednom stretnutí poradnej komisie čínskej vlády.
Štvrtý najväčší zabijak
Fakty
Smog v Číne
- Smog spôsobil v roku 2010 v Číne smrť asi 1,2 milióna ľudí. Podobne zahustené mestá sú aj v Indii, kde zabil „len“ 620 tisíc ľudí.
- Peking sa obhajuje, že smog je dôsledkom ekonomického rozvoja krajiny.
Aj on sa tak pridal k mnohým ľuďom na internete a v uliciach, ktorí sa sťažujú na životu nebezpečné podmienky v čínskej metropole.
Nejde len o ich subjektívny dojem, nedávna štúdia ukázala, že len v roku 2010 zomrelo v Číne na následky znečisteného vzduchu 1,2 milióna ľudí.
Smog tam bol štvrtým najčastejším faktorom predčasných úmrtí, predeň sa dostali len zlé stravovanie, vysoký tlak a fajčenie.
Celosvetové odhady počtu úmrtí ľudí pre zlé ovzdušie sú známe už dlhšie, špecifické pre Čínu predstavil až teraz v nedeľu americký Inštitút pre zdravotné následky.
Podľa neho pre smog Čína v roku 2010 prišla o 25 miliónov „zdravých rokov“, ktoré mohli prežiť jej občania, ekonomiku to vyšlo na 2,3 miliardy dolárov.
Znečistený vzduch v Pekingu sa stal témou najmä v posledných mesiacoch, keď miera smogu prekonávala rekordy. Dá sa teda predpokladať, že novšie čísla prinesú ešte horšie výsledky.
Vláda presné čísla pôvodne nezverejňovala, zmenila to až vtedy, keď ich na Twitteri začala uvádzať americká ambasáda.
Chcem dýchať!
Pre hustú hmlu, ktorá prikryla mesto, začali z Pekingu odchádzať mnohí cudzinci. Väčšina detí už ani neopúšťa domovy, kde nepretržite fungujú čistiace vzduchové filtre.
Tí, ktorí nemajú kam odísť, aspoň sa posťažujú na internete, začínajú sa množiť aj protesty. „Chcem dýchať,“ mal napísané na papieri mladý účastník jednej z nich.
Ostrava si znečisťujúcu hutu nechce odplašiť
Deti, ktoré vyrastajú v blízkosti ostravskej továrne, bývajú častejšie choré ako iné na Morave.
OSTRAVA, BRATISLAVA. Na základe radov u lekára sa dá v Ostrave odhadovať, na aký výkon práve ide miestna huta spoločnosti ArcellorMittal. Čím viac vyrába, tým je vo vzduchu viac nečistôt a tým častejšie sa plnia ordinácie, píšu české Lidové noviny.
Odvolávajú sa na štúdiu akadémie vied, podľa ktorej v častiach Ostravy, ktoré s hutou priamo susedia, je dvakrát vyšší výskyt ochorení horných a dolných dýchacích ciest než inde na severe Moravy. Trikrát vyšší je tam aj výskyt astmy.
České zákony povoľujú ročne 35 dní, počas ktorých môže objem prachu vo vzduchu prekročiť povolený limit. Ostrava ho prekročila už v polovici marca. Ale nejde len o Ostravu, aj centru Prahy ostali už len štyri dni. Ostravčania situáciu začali riešiť – zažalovali štát, že dostatočne nekoná vo veci ochrany ovzdušia. Súd žalobu mesta zamietol.
„Mesto radšej podáva na štát žaloby za nečinnosť, ako by malo hľadať vlastné riešenia,“ povedala pre Lidové noviny Kamila Plocková zo združenia Čisté nebe.
Tvrdí, že Ostrava by mala byť aktívnejšia vo vyjednávaniach s veľkými znečisťovateľmi. Mesto by podľa zákona mohlo obmedziť výrobu v hute, no hrozilo by potom, že ArcelorMittal by výrobu presunul do blízkych poľských Katovíc. „Môže sa stať, že lepšie ovzdušie mať nebudeme, pretože škodliviny z Poľska sem budú aj tak smerovať, zato budeme mať o tisícky nezamestnaných viac,“ povedal dávnejšie pre Hospodářské noviny námestník primátora Dalibor Madej.