Viedeň 25. septembra (TASR) - Niekdajší viceprezident USA, demokrat Al Gore, ktorého terajší prezident George W. Bush porazil tesnou väčšinou vo voľbách pred dvoma rokmi, podrobil začiatkom týždňa na zjazde Demokratickej strany v San Franciscu Bushovu irackú politiku ostrej kritike, informuje dnešné vydanie rakúskeho liberálneho denníka Der Standard.
V doteraz najkritickejšom príspevku amerického demokratického politika Gore povedal: "Po 11. septembri sme sa tešili z enormných sympatií, dobrej vôle a podpory celého sveta. V priebehu jedného roka sme o to všetko prišli a tieto nesporné pozitíva nahradili strachom, obavami a neistotou - nie z toho, čo môžu vykonať teroristi, ale z toho, čo budeme urobiť my," vyhlásil Gore.
Al Gore, ktorý v roku 1991 patril k nemnohým demokratom, podporujúcim vojnu proti Iraku, označil najnovšie Bushovu doktrínu preventívnych útokov za zahraničnú politiku v kovbojskom štýle, informuje Der Standard.
Podľa Gorovho názoru by sa USA nemali odkloniť od svojej najdôležitejšej úlohy - boja proti terorizmu - len preto, že "tento boj je dlhší a náročnejší, ako sa pôvodne predpokladalo".
Rakúske noviny súčasne zaznamenávajú, že "hlboké obavy" nad politikou súčasnej vlády vyjadril aj bývalý americký prezident Jimmy Carter, ktorý ju označil za veľké nebezpečenstvo pre USA.
Denník konštatuje, že k podobným záverom sa dopracovali aj traja bývalí americkí generáli, ktorí vypovedali v pondelok pred výborom Senátu USA. Zhodne skonštatovali, že útok USA na Irak bez príslušnej rezolúcie OSN by mohol spochybniť pomoc spojencov, posilniť nábor nových síl do al-Káidy a podmínovať dlhoročné diplomatické a hospodárske záujmy USA.
"Je na nás, aby sme presvedčili ostatných členov Bezpečnostnej rady OSN o správnosti našej pozície a nevzdali sa príliš rýchlo," vyhlásil niekdajší veliteľ generálneho štábu John Shalikashvili spoločne s niekdajším vrchným veliteľom NATO Wesleym Clarkom a generálom Josephom Hoarom.
Ešte v uplynulom týždni zverejnilo 4000 prominentných Američanov celostranový inzerát v jednom z najznámejších amerických denníkov - v New York Times, v ktorom protestovali proti irackej politike súčasného amerického prezidenta a označili ju za imperialistickú politiku vedenú v duchu pomsty, informuje Der Standard a v závere dodáva, že medzi 4000 podpismi našiel pozorný čitateľ aj mená Susan Sarandonovej, Jane Fondovej, Kurta Vonnegota a Edwarda Saida.
jč ed