BEJRÚT. Marec bol dosiaľ najkrvavejším mesiacom dvojročnej občianskej vojny v Sýrii. V krajine počas neho zabili viac než šesťtisíc ľudí, informovalo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva.
Organizácia sídliaca v Londýne, ktorá má blízko opozícii, zdokumentovala počas marca celkovo 6005 obetí bojov medzi povstalcami a jednotkami režimu prezidenta Bašára Asada.
Tretinu obetí tvorili civilisti, uviedlo centrum v oznámení z pondelkového večera. Počet zabitých povstalcov a vojakov bol približne rovnaký, okolo 1400.
Od vypuknutia bojov v Sýrii registruje centrum pre ľudské práva, ktoré má v krajine sieť zdrojov, celkovo vyše 60.000 ľudí, ktorí zomreli násilnou smrťou. Zdôrazňuje však, že vláda i povstalci uvádzajú nižšie počty obetí vo svojich radoch, než v skutočnosti sú.
Centrum predpokladá, že zabitých mohlo byť ďalších podľa odhadov 12.000 príslušníkov milícií verných režimu. Hlásili mu okrem toho tisíce nezvestných.
Vyšetrovacia komisia OSN v poslednej správe z 18. februára uvádzala, že v Sýrii počas konfliktu zabili približne 70.000 ľudí. Správa vychádzala z viacerých zdrojov.
OSN upozorňuje na útoky na kamióny a sklady s potravinovou pomocou
Svetový potravinový program (WFP) OSN v utorok informoval, že od roku 2011 došlo v Sýrii najmenej k 20 útokom na jeho kamióny s potravinovou pomocou, sklady a autá.
Hovorkyňa WFP v Ženeve Elisabeth Byrsová uviedla, že neznámi útočníci nikdy nikoho nezabili ani nezranili. Presnejšie podrobnosti o útokoch však neposkytla.
Podľa Byrsovej slov je kvôli rastúcemu násiliu v Sýrii čoraz ťažšie dostať sa k ľuďom, ktorí pomoc potrebujú, uviedla tlačová agentúra AP.
Pomoc WFP potrebuje v Sýrii 2,5 milióna ľudí a takmer milión utečencov v susedných krajinách, pričom náklady na túto pomoc predstavujú týždenne 19 miliónov dolárov (vyše 14,7 milióna eur).
Organizácia Spojených národov odhaduje, že do polovičky februára už v dvojročnom konflikte v Sýrii prišlo o život prinajmenšom 70.000 ľudí.
tasr