Paríž/Bayonne 25. septembra (TASR) - Problematikou, či bude Francúzsko nasledovať príklad Španielska v politike zákazu strán a hnutí považovaných za komplicov teroristickej organizácie Baskicko a jeho sloboda (ETA), sa zaoberá v dnešnom čísle francúzsky denník Le Figaro.
Uvedená problematika je nanajvýš aktuálna v čase, keď Paríž aj Madrid vyjadrujú navzájom spokojnosť s "príkladnou spoluprácou" v boji proti teroristom z ETA. Navyše, v rovnakom čase vo Francúzsku prebieha zatýkanie členov tejto baskickej organizácie, podotýka denník.
Francúzski odborníci na boj proti terorizmu, či už majú pracovne priamo v Paríži alebo v "severnom Baskicku", teda na jeho francúzskej časti, si kladú otázku: Prečo by sa mala na francúzskom území zakázať malá skupina, ktorú dobre kontrolujú a neporušuje zákony?
Je pravdou, že Batasuna, politické krídlo ETA, má vo Francúzsku asi 100 členov a približne 800 sympatizantov. Pri tohtoročných parlamentných voľbách vo Francúzsku do volebnej schránky vhadzovali lístok s označením "demokracia". Aj samotní aktivisti strany konštatovali, že Batasuna nemá v "severnom Baskicku" také aktivity ako v španielskom "južnom Baskicku".
Francúzski policajti a sudcovia sa s obavami pozerajú práve na juh, do Španielska. Ak sa tam totiž podarí presadiť zákaz činnosti strany Batasuna, mohli by sa jej členovia presunúť na sever. Vyvolalo by to zvýšenie napätia vo Francúzsku. Batasuna sa od vzniku na jar minulého roku, píše Le Figaro, hneď usadila aj vo francúzskej časti Baskicka a vytvorila si tri pobočky - v Bayonne, Saint-Palais a Mauléon. Urobila to úplne legálne a bez problémov s francúzskymi orgánmi.
Predstavitelia Batasuny, vedomí si obáv francúzskych orgánov, ubezpečili, že "strana zostane v Španielsku a bude pracovať v tejto krajine bez ohľadu na následky". Batasuna sa usilovala zmierniť francúzske obavy z rozšírenia "toho, čo sa deje na juhu Baskicka na jeho sever".
Podľa policajných zdrojov je riziko rozšírenia akcií Baskov na francúzskom území reálne. Už aj mladí francúzski Baskovia sú vycvičení španielskymi druhmi na bombové útoky a ďalšie teroristické akcie. V máji minulého roku sa vo francúzskej časti Baskicka stalo niekoľko útokov.
Mládežnícka organizácia Segi je prípravou budúcich členov ETA. Práve zo Segi vyšli niekoľkí aktivisti, ktorí vykonali teroristické útoky. Segi má svoje členské zázemie na oboch stranách Baskicka.
Hovorkyňa Segi, Amaya Ricarteová, na ktorú vydal španielsky sudca Baltasar Garzón medzinárodný zatykač, varovala pred "pokusmi o kriminalizovanie" organizácie a internacionalizovanie konfliktu pred španielskym tlakom. Inými slovami a jasne to znamená, že sa nesmie dať podnet ETA na uskutočnenie úderu na francúzskom území. To je dlhoročný zlý sen francúzskych úradov, uzatvára Le Figaro.