Reaktor v Jongbjone uzavreli v júli 2007 ako súčasť dohody o odzbrojení výmenou za potravinovú pomoc.
SOUL. Severokórejské jadrové zbrane pôsobia ako odstrašujúci prostriedok proti potenciálnym agresorom a sú základom pre prosperitu krajiny.
Povedal to vodca KĽDR Kim Čong-un v prejave prednesenom v nedeľu na zasadaní ústredného výboru Kórejskej strany práce, ktorého plné znenie zverejnila až v utorok štátna tlačová agentúra KCNA.
„Naša jadrová sila spoľahlivo odrádza od vojny a zaručuje ochranu našej suverenity,“ citovala Kim Čong-una agentúra Reuters.
Aký dolet môžu mať severokórejské rakety?
Pozrite si infografiku New York Times
Reštart reaktora sa nepáči ani Číne
Kim vo svojom vystúpení vyzdvihol hospodársky rozvoj KĽDR a obvinil Spojené štáty, že sa snažia vtiahnuť Severnú Kóreu do pretekov v zbrojení, aby tak vytvorili prekážku zlepšenia hospodárstva.
Podľa agentúry Reuters sa Kim Čong-un vo svojej nepriateľskej rétorike prvýkrát zameral na to, ako môže jadrový potenciál podporovať hospodársky rozvoj.
„Mier a prosperita môžu existovať na základe odstrašujúcej jadrovej sily a tak môže byť život ľudí šťastný,“ povedal severokórejský líder.
Severokórejský režim zároveň oznámil, že znovu spustí jadrový reaktor v Jongbjone, ktorý uzavrel v júli 2007 na základe medzinárodnej dohody o odzbrojení výmenou za potravinovú pomoc.
Dohoda ale neskôr padla, pretože Spojené Štáty neverili, že KĽDR úplne uzavrela svoje jadrové zariadenia, píše BBC.
Hovorca ministerstva pre jadrovú energetiku informoval, že v Jongbjone reštartujú päťmegawattový reaktor, ktorým sa generuje plutónium pre použité palivové tyče. Ide o hlavné zariadenie v severokórejskom jadrovom komplexe.
Nad rozhodnutím vyjadrila poľutovanie nielen Južná Kórea, ale aj najbližší spojenec Pchjongjangu Čína.
Odstraňovanie jadrového reaktora v Jongbjone na archívnej fotografii z roku 2007.
FOTO: ARCHÍVNE TASR/AP
Američania vyslali ku Kórei ďalšiu vojnovú loď
Americká armáda sa medzitým rozhodla poslať svoju bojovú loď k juhozápadnému pobrežiu Kórejského polostrova s cieľom ešte väčšej ochrany juhokórejského územia pred potenciálnym raketovým útokom Severnej Kórey.
Vojnová loď USS McCain je vybavená systémom používaným na obranu proti balistickým strelám.
„Ide o obozretný krok, ktorý poskytuje širšie možnosti protiraketovej obrany v prípade, že by sa stali nevyhnutnými,“ uviedol nemenovaný americký diplomat pre agentúru AFP. Neočakáva sa, že sa loď zapojí do akýchkoľvek manévrov.
Podľa zdroja z amerického ministerstva obrany, ktorý na webe citovala televízia CNN, sa Washington rozhodol bližšie k severokórejskému pobrežie okrem vojnovej lode presunúť aj plošinu s radarom, aby tak mohol sledovať vojenské kroky komunistického režimu vrátane prípadného vystrelenia rakety.
Severná Kórea v ostatnom čase reagovala sériou hrozieb na spoločné americko-juhokórejské manévre i nové medzinárodné sankcie, ktorými ju OSN potrestala za tretiu jadrovú skúšku z 12. februára.
Hovorca Bieleho domu Jay Carney však medzitým v pondelok uviedol, že Washington napriek ostrým vyjadreniam Pchjongjangu žiadny znepokojujúci pohyb severokórejských ozbrojených síl nezaznamenal.
Ak Severná Kórea zaútočí, nemusí použiť raketu. Môže ísť o kyberútok či terorizmus
Prečítajte si článok >>
Autor: idnes.cz