Pchjongjang cez víkend vyhlásil, že vstupuje do vojnového stavu. Je v ňom už od roku 1950.
SOUL, BRATISLAVA. Aj keď v pondelok všetko fungovalo normálne, Kim Wonsu pri odchode do práce pre Guardian priznáva, že si nie je celkom istý, či sa večer bez problémov vráti domov.
Pracuje v Kchäsongu, spoločnom industriálnom komplexe Južnej a Severnej Kórey. Leží na severnej strane najstráženejšej hranice sveta a Pchjongjang sa vyhrážal, že ho zavrie.
Relatívne pokojne v týchto dňoch žije aj juhokórejský Soul, hlavné mesto krajiny, ktorý leží len asi sto kilometrov od hranice. Zvyšujúce sa napätie tu ľudia vnímajú, no na vojnu sa nechystajú.
Pokojní južania
„Nič veľké sa tu nedeje, nie sme ani v pohotovosti,“ cituje zas Daily Telegraph amerického vojaka na vojenskej základni v Južnej Kórei. Američanov je v krajine asi 28 500.
Ľudí na juh od hranice príliš nevystrašilo sobotňajšie vyhlásenie severokórejského režimu, že vstupuje do vojnového stavu.
V ňom je totiž už od občianskej vojny, ktorá sa v roku 1953 skončila len prímerím, aj to Pchjongjang pred pár týždňami vypovedal.
Reagoval tak na sankcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorým zas predchádzal severokórejský test jadrovej zbrane.
Kim Čong-un vs. Južná Kórea a USA v obrazoch
Pozrite si fotogalériu >>
Útok na Kima
Na hrozby sa však pripravuje juhokórejská vláda pod vedením novej prezidentky Pchark Kunhje.
Tá už zmenila doterajšie nariadenie, podľa ktorého môže juhokórejská armáda na útok zo severu reagovať až po odobrení prezidentom. Po novom môže zasiahnuť okamžite po útoku.
Cieľom môže byť severokórejský líder Kim Čongun alebo niektoré z mnohých sôch jeho predchodcov, ktoré režimu slúžia na propagandu. Na útok sa preventívne chystajú aj Američania, najbližší juhokórejský spojenec.
Na spoločných cvičeniach už lietali aj s bombardérmi B2, v nedeľu zas nad krajinou nasadili stíhačky F22 Raptor.