S Ukrajinou to jednoduché nebude nikdy. Hovoríme o krajine, ktorá sa dá mentálne rozdeliť na východ i západ a navyše má za suseda najväčšiu krajinu sveta. Napriek tomu sa však geopolitika dá oklamať.
Ukrajina je náš najproblematickejší sused a mali by sme si ju uchovať v našom civilizačnom priestore. Povedal vlani šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.
Odvtedy sa na tom nič nezmenilo, ba dalo by sa povedať, že rébus, ako si udržať suseda na našich vlnách je ešte komplikovanejší.
Voľby, ktoré tam medzitým prebehli, boli krokom späť, stav Julie Tymošenkovej vo väzení sa zhoršuje a korupcia bujnie, ako môže.
Podľa najnovšej správy Európskej komisie Ukrajina zlyhala, pretože sa vykašľala na jej odporúčania.
Takže má vôbec zmysel uvažovať o Asociačnej dohode medzi Úniou a Ukrajinou, ktorá by sa mohla uzavrieť v novembri vo Vilniuse? Má.
Problém je, že s Ukrajinou to jednoduché nebude nikdy. Hovoríme o krajine, ktorá sa dá mentálne rozdeliť na východ i západ a navyše má za suseda najväčšiu krajinu sveta.
Napriek tomu sa však geopolitika niekedy dá oklamať.
Napríklad, keď vďaka reverznému toku začal prúdiť na Ukrajinu plyn z Európy. Najskôr z Poľska a najnovšie z Maďarska. Kyjev teraz rokuje aj so Slovenskom.
Pôvod plynu síce môže byť ruský, ale je lacnejší než priamo z Moskvy. Aj tak sa dá presvedčiť Kyjev, aby prestal snívať o colnej únii s Ruskom a dal prednosť Únii aj s jej pravidlami. S obomi naraz to nejde.
Viac o lacnejšom európskom plyne pre Ukrajinu si môžete prečítať na blogu Financial Times.