VATIKÁN. Kresťania oslavujú deň, kedy Kristus vstal z mŕtvych.
Pápež František vo Vatikáne slúži tradičnú veľkonočnú omšu, na poludnie pred zhromaždením prednesie tradičné posolstvo Urbi et orbi (Mestu a svetu).
Priebeh sviatočného dňa vo Vatikáne môžete sledovať v živom prenose:
V ponuke je možné zvoliť si angličtinu, francúzštinu, nemčinu či španielčinu.
Kresťania slávia v Jeruzaleme Veľkonočnú nedeľu Kresťanskí pútnici z celého sveta slávia dnes v Jeruzaleme Veľkonočnú nedeľu, pripomínajúc si zmŕtvychvstanie Ježiša v tretí deň po jeho ukrižovaní.
Ranné bohoslužby v Bazilike Božieho hrobu v kresťanskej štvrti opevneného historického jeruzalemského Starého mesta celebroval 72-ročný latinský patriarcha Fuád Tuwál. Tento duchovný je najvyšším predstaviteľom rímskokatolíckej cirkvi v Svätej zemi.
Stavbu Chrámu Božieho hrobu na Golgote nariadil rímsky cisár Konštantín Veľký. Je už stovky rokov dôležitým pútnickým cieľom.
Považuje sa za miesto, kde bol Ježiš ukrižovaný a vstal z mŕtvych, a tým pádom je najsvätejším kresťanským miestom na svete.
Veľkú noc slávia aj katolíci v Iraku Za zvýšených bezpečnostných opatrení sa dnes na Veľkonočnú nedeľu schádzali katolíci v celom Iraku do svojich svätostánkov.
V chaldejskom Kostole sv. Jozefa v Bagdade sa napríklad zišlo okolo 200 veriacich, ktorí spievali a modlili sa na omši celebrovanej pátrom Saadom Siropom, všíma si agentúra AP.
Odhaduje sa, že v Iraku žije približne 400-tisíc až 600-tisíc kresťanov, medzi ktorých patrí mnoho vyznávačov chaldejskej katolíckej cirkvi i menšej katolíckej cirkvi asýrskej.
Od koaličnej invázie do Iraku z roku 2003, vedenej Spojenými štátmi, sú irackí kresťania vystavovaní opakovaným útokom islamistických militantov a stovky tisícok z nich preto krajinu už aj opustili.
Desiatky rokov emigrácie zredukovali počet kresťanských komunít na Blízkom východe. Väčšina z kresťanov odišla za lepšími životnými podmienkami alebo za svojimi príbuznými v zahraničí.