MOSKVA. Rusko obvinilo v sobotu Spojené štáty zo zasahovania do jeho vnútorných záležitostí potom, čo sa Washington vyjadroval k posledným raziám v sídlach mimovládnych organizácií (MVO).
Ruské ministerstvo zahraničia reagovalo na vyhlásenie hovorkyne americkej diplomacie Victorie Nulandovej, podľa ktorej sú kontroly v kanceláriách ruských MVO honom na čarodejnice.
"Výroky Victorie Nulandovej, ktorá porovnala rutinné kontroly MVO k honu na čarodejnice, sú cynické a provokatívne," uviedol hovorca ruského ministerstva Alexander Lukaševič.
Nulandová tiež povedala, že USA budú pokračovať vo financovaní niektorých ruských ľudskoprávnych organizácií, čo považuje Moskva "za priame zasahovanie do jej domácich záležitostí".
Razia v mimovládkach
Ruské úrady prehľadali v posledných týždňoch kancelárie desiatok ľudskoprávnych organizácií a MVO vrátane Human Rights Watch (HRW), Memorial a Amnesty International.
V rámci novej kampane proti mimovládnym organizáciám údajne prehľadali kancelárie až dvetisíc organizácií pôsobiacich v Rusku.
Rada pre ľudské práva, ktorá pôsobí pri Kremli, oznámila, že v poslednom čase je zahltená sťažnosťami zo strany MVO na zásahy ruských orgánov. Znepokojenie nad konaním ruských úradov vyjadrila aj ministerka zahraničia EÚ Catherine Ashtonová, podľa ktorej sú razie zamerané proti činnosti MVO v krajine.
Vladimir Putin po svojom návrate do prezidentského kresla vystupňoval prenasledovanie mimovládnych organizácií.
Podporil prijatie série zákonov zahŕňajúcich povinnosť pre organizácie financované zahraničím niesť označenie "zahraničný agent".
Ku kroku pristúpil po rozsiahlych protestoch proti svojej 13-ročnej vláde, z ktorých podpory obvinil americké ministerstvo zahraničia.
Niektoré skupiny vrátane Memorialu sa odmietli zaregistrovať ako zahraničný agent s odôvodnením, že toto pomenovanie pripomína špionáž.
Gorbačov: Ruské úrady nemôžu potlačiť demokraciu
Posledný sovietsky prezident Michail Gorbačov dnes uviedol, že Rusku hrozia nepokoje, ak nebude v spoločnosti zavedená väčšia demokracia, a to napriek úspešným tvrdým zásahom prezidenta Vladimira Putina proti odporcom.
Informovala o tom v správe tlačová agentúra Reuters.
Gorbačov, ktorého reformy známe ako perestrojka (prestavba hospodárstva) a glasnosť (otvorenosť názorov) v 80. rokoch minulého storočia nedokázali odvrátiť pád Sovietskeho zväzu, sympatizuje s protestmi, najmä silnejúcej mestskej strednej triedy, proti údajným podvodom vo voľbách a proti korupcii v politických kruhoch.
"Úradom sa určitý čas darí potláčať protestnú vlnu, ale problémy nezmizli. Ak všetko zostane tak ako doteraz, budú sa ešte vyhrocovať," povedal v prednáške Gorbačov, ktorého citovala ruská tlačová agentúra RIA Novosti.
"To znamená, že budeme čeliť novému pokusu ruskej spoločnosti pohnúť sa smerom ku skutočnej demokracii a bude to historicky významné," dodal Gorbačov.
Rusku podľa Gorbačova hrozí hospodárska kríza
Varovanie sovietskeho exprezidenta, ktorý je aj vo veku 82 rokov aktívny vo verejnom živote a je spoluzakladateľom nezávislých ruských novín Novaja Gazeta, prišlo v čase, keď sa Putin vo svojom treťom prezidentskom období snaží o upevnenie moci.
Putin sa usiluje odporcov vytlačiť na okraj a nevedie s nimi dialóg. Vyhrocuje pritom aj zahraničnopolitickú rétoriku, aby vytvoril atmosféru, že národ je obliehaný zahraničnými neprajníkmi, napísala agentúra Reuters.
Gorbačov upozornil, že Rusku hrozí i hospodárska stagnácia. Experti už vyzvali na dlhodobé štrukturálne reformy, ktoré by obmedzili úlohu štátu v ekonomike, vyriešili ťažkosti spôsobené starnúcou populáciou a zmenšili byrokraciu aj korupciu.
Gorbačov uviedol: "Dospeli sme do bodu, keď sme zastavili perestrojku. Politika sa čoraz viac mení na imitáciu. Potrebujeme nový systém riadenia krajiny."