SOUL. Severná Kórea vyhlásila, že vstupuje do "vojnového stavu" voči Južnej Kórei.
Uvádza sa to v oficiálnom vyhlásení, ktoré zverejnila severokórejská tlačová agentúra KCNA.
"Odteraz vzťahy medzi severom a juhom vstupujú do vojnového stavu a všetky otázky, ktoré vyvstanú medzi severom a juhom, budú riešené zodpovedajúcim spôsobom," píše sa v komuniké, spoločne vydanom vládou, komunistickou stranou a ďalšími orgánmi režimu v Pchjongjangu.
Napätie sa vyostruje
Severokórejská armáda bude v tomto smere čakať na ďalšie rozkazy od vodcu Kim Čong-una. Vyhlásenie podľa agentúry Reuters predstavuje ďalší zo signálov vyostrovania napätia na Kórejskom polostrove.
Soul a Pchjongjang však technicky zotrvávajú vo vojnovom stave už 60 rokov, nakoľko sa ich vzájomný konflikt z rokov 1950-53 skončil iba prímerím a nie mierovou dohodou. KĽDR nedávno v rámci vyostrenej rétoriky označila pôvodné prímerie za neplatné.
Severná Kórea v ostatnom čase reagovala sériou hrozieb na spoločné americko-juhokórejské manévre i nové medzinárodné sankcie, ktorými ju OSN potrestala za tretiu jadrovú skúšku z 12. februára.
Vyhráža sa napríklad nukleárnym útokom na Spojené štáty či zničením juhokórejskej metropoly Soul.
Severokórejský vodca Kim Čong-un prikázal v piatok strategickým raketovým silám, aby sa uviedli do pohotovosti k prípadnému útoku na americké vojenské základne v Južnej Kórei a oblasti Tichého oceánu.
Reagoval tak na ostrú skúšku "neviditeľného" amerického bombardéra B-2 nad územím Južnej Kórey.
Kim chce posilniť jadrový potenciál
Severná Kórea chce posilniť svoj jadrový arzenál, ktorého sa nevzdá za poskytnutie pomoci.
Štátna agentúra KCNA citovala vyhlásenie zo zasadnutia ústredného výboru Kórejskej strany práce za účasti lídra krajiny Kima Čong-una.
Vlastníctvo nukleárnych zbraní má byť podľa vyhlásenia "zakotvené v zákone". KĽDR chce tiež rozšíriť svoje ozbrojené sily "kvalitatívne aj kvantitatívne" až do času, kým nebude ukončená denuklearizácia sveta.
Ďalším rozhodnutím je plán na výstavbu ďalšieho ľakhovodného reaktora, ktorý sa má používať v energetike.
V roku 2010 Severná Kórea priznala, že vlastní ľakhovodný reaktor ako aj zariadenia na obohacovanie uránu, trvá však na tom, že jej jadrový program je určený na mierové účely.
Rusko vyzýva na pokoj
"Dúfame, že všetky zainteresované strany zachovajú maximálnu zodpovednosť a zdržanlivosť a že nikto neprekročí hranicu, spoza ktorej už niet návratu," uviedol podľa Reuters čelný predstaviteľ ruského ministerstva zahraničných vecí Grigorij Logvinov pre tlačovú agentúru Interfax.
Rusko v piatok kritizovalo Spojené štáty za prelet ich "neviditeľných" bombardérov nad Južnou Kóreou v ostatných dňoch, keď ústami ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova vyhlásilo, že zvýšená vojenská aktivita v oblasti Kórejského polostrova môže priniesť napätie, ktoré by sa mohlo vymknúť spod kontroly.
Spojené štáty berú vážne posledné varovanie Severnej Kórey. Hovorkyňa Národnej bezpečnostnej rady Caitlin Haydenová v sobotu vyhlásila, že severokórejské hrozby sú síce nekonštruktívne, no znepokojivé.
"Berieme tieto hrozby vážne a sme v kontakte s Južnou Kóreou," povedala.
"Zároveň však konštatujeme, že Severná Kórea už dlho používa útočnú rétoriku a vyhrážky, pričom sobotné oznámenie sa nesie v tomto dobre známom duchu," uviedla Haydenová.
Podľa analytikov je rozsiahla vojenská akcia zo strany KĽDR nepravdepodobná, ale existujú obavy z lokalizovaného konfliktu.