VATIKÁN. Pápež František dnes zdôraznil posolstvo nádeje, ktoré sa spája so vzkriesením Ježiša Krista. Urobil tak vo video odkaze, odvysielanom počas mimoriadneho programu v talianskej štátnej televízii o Turínskom plátne, spornej katolíckej relikvii.
Pápež dnes o niekoľko hodín ešte odslúži tradičnú vatikánsku veľkonočnú vigíliu v Bazilike svätého Petra.
Správu priniesla tlačová agentúra DPA.
Turínske plátno je podľa niektorých látka, do ktorej bolo pred pochovaním zabalené Ježišovo telo, podľa iných je to len falzifikát zo stredoveku.
Táto "zmrzačená" tvár vtlačená do látky sa "podobá na všetky tváre mužov a žien zničené životom, ktorý nerešpektuje ich dôstojnosť, vojnou i násilím, ktoré trápia tých najslabších", uviedol pápež vo videu.
Tvár však vyjadruje aj "úžasný pokoj" a "obrovskú vznešenosť" , akoby chcela povedať: "Majte vieru, nestrácajte nádej - sila Božej lásky, sila Vzkrieseného prekoná všetko".
František, ktorého zvolili za pápeža 13. marca, vedie veľkonočné obrady prvýkrát.
Obrad počas Bielej soboty - vigília vzkriesenia Pána - je jedným z viacerých počas tohto rušného Svätého čiže Veľkého týždňa a začne sa dnes v Bazilike sv. Petra o 20.30 h SEČ. Bude trvať takmer tri hodiny.
Prvýkrát viedol krížovú cestu pred rímskym Koloseom
František po prvý raz viedol tradičnú pobožnosť krížovej cesty pri rímskom Koloseu, na ktorej sa v piatok večer zúčastnili tisíce veriacich, pútnikov a turistov so sviecami v rukách.
Okrem zvyčajných tém pripomínajúcich utrpenie a smrť Ježiša Krista na veľkopiatkovej pobožnosti opakovane rezonovala aj problematika Blízkeho východu.
Texty zamyslení 14 zastavení krížovej cesty totiž tento rok pripravili mladí kresťania z Libanonu a medzi účatníkmi bol aj patriarcha libanonskej maronitskej katolíckej cirkvi Bišára Ráí.
Modlil sa za Blízky východ
V modlitbách a rozjímaniach sa objavili opakované zmienky o utrpení kresťanov na Blízkom východe a výzvy na ukončenie násilia, terorizmu a vojen, ktoré v súčasnosti trápia viaceré krajiny regiónu.
František vo svojom príhovore ocenil skutočnosť, že medzi blízkovýchodnými kresťanmi a moslimami existujú aj pozitívne vzťahy.
Ako príklad uviedol vlaňajšiu návštevu svojho predchodcu Benedikta XVI. v Libanone, ktorú podľa neho charakterizovalo i "priateľstvo našich moslimských bratov a sestier."
Veľký drevený kríž počas 90-minútovej pobožnosti striedavo niesli mladí ľudia, kňazi, predstavitelia rodín a rádové sestry z Libanonu, Sýrie, Indie, Číny, Nigérie a Brazílie. Pápež František sa procesie osobne nezúčastnil a sledoval jej priebeh z pódia.