VARŠAVA, BRATISLAVA. Poliaci euro nechcú. Počas krízy im ako jedinej európskej krajine ekonomika rastie, poľský zlotý pomáha exportu. Kríza v eurozóne ich straší, proti euru je podľa najnovšieho prieskumu inštitútu CBOS 64 percent Poliakov.
„Ak by sme prijali euro, určite by sa ceny zaokrúhľovali nahor. Keď si teraz porovnávame napríklad ceny oblečenia v Poľsku a na Slovensku, tak väčšina z nich je u nás lacnejšia,“ hovorí pre SME 35-ročná Anna z Vroclavi, ktorá je na druhej materskej dovolenke. Na Slovensko chodí často, má tu rodinu.
Najprv zmena ústavy
Aj tak bude referendum. Premiér Donald Tusk zmenil názor. Doteraz hovoril, že Poliaci o prijatí eura rozhodli v roku 2003, keď vstupovali do Európskej únie. Tá každého člena zaväzuje k prijatiu spoločnej meny.
V utorok povedal, že nemá nič proti tomu, aby sa povinnosť rozhodnúť o prijatí európskej meny zapísala do ústavy. Na zmenu ústavy nemá Tuskova koalícia dosť hlasov. Potrebuje podporu opozície. V nej sedia konzervatívci Jaroslawa Kaczyńského (PiS), ktorí euro nechcú.
Oporu majú aj v ústave. Tá v článku 227 hovorí, že peniaze smie v krajine vydávať len Poľská národná banka, čo by po prijatí eura mala na starosti Európska centrálna banka. Zdroje blízke vláde hovoria, že Tusk postoj nezmenil, potrebuje však oslabiť pozíciu odporcov eura, ktorí majú na svojej strane väčšinu Poliakov.
Problémy Cypru dôvere v euro nijako nepridali. S termínom referenda sa preto vláda neponáhľa. Určite nebude pred parlamentnými voľbami v roku 2015.
Nespĺňajú kritériá
Dovtedy by podľa vládnych údajov mala ekonomika spĺňať kritériá. Podľa Financial Times musí ešte Poľsko znížiť rozpočtový deficit, úrokové sadzby a infláciu. K tomu treba pripočítať potrebné dva roky, ktoré musí zvládnuť vo vnútri Európskeho mechanizmu výmenných kurzov. Vstúpiť by tak Poľsko mohlo najskôr v roku 2017.
Poliaci však na to pripravení nie sú. Podľa prieskumu inštitútu TNS si každý piaty vie predstaviť platiť eurom, ale najskôr o desať rokov.
Anna z Vroclavi sa tiež neponáhľa, z eura má obavy, v referende by nakoniec hlasovala za. „Keby sme mali euro, nemusela by som meniť peniaze, keď ideme na dovolenku či za rodinou na Slovensko. Pri výmene tiež prichádzam o peniaze. Lepšie by sa mi tiež porovnávali ceny, čo v ktorej krajine koľko stojí. A hlavne máme úver v eurách, lepšie by sa nám to splácalo,“ dodáva Anna.