Giovanni di Stefano, ktorý obhajoval Miloševiča či Husajna, nebol žiaden advokát. Za podvody ho odsúdili na 14 rokov väzenia.
LONDÝN, BRATISLAVA. Raz povedal, že by obhajoval aj Adolfa Hitlera alebo Satana. Prezývku Diablov advokát, ktorú mu dali za to, že hájil masových vrahov či vojnových zločincov, bral ako kompliment.
To, že Talian Giovanni di Stefano nebol obyčajný advokát, sa vedelo dlho.
Kontroverznú slávu si vydobyl tým, že obhajoval kontroverzných klientov, akými boli juhoslovanský exprezident Slobodan Miloševič, srbský líder polovojenských jednotiek Arkan, iracký prezident Saddám Husajn a vraj aj Usáma bin Ládin.
Najnovšie sa ukázalo, že žiadnym advokátom nikdy nebol a svojich klientov klamal. Vo štvrtok to povedal londýnsky súd a odsúdil di Stefana za podvody či pranie špinavých peňazí. Celkovo za 25 prečinov dostal 14 rokov väzenia.
Žiadny avvocato
Koho hájil
Slobodan Miloševič – obvinený z genocídy, zomrel vo väzbe.
Arkan – vojnové zločiny
Saddám Husajn – popravený.
Chemický Ali – popravený.
Harold Shipman – doktor zabil asi 250 ľudí, obesil sa.
Robert Biggs – zlodej z Veľkej vlakovej lúpeže v roku 1963 .
Rodák z Talianska, ktorý pôsobil vo Veľkej Británii, si podľa súdu neoprávnene písal na vizitky taliansky výraz „avvocato“.
Svojich klientov tak uviedol do omylu a dal im nádej, že ich proces môže vyhrať.
Viac ako veľkým menám, medzi ktorými bol aj Robert Biggs z Veľkej vlakovej lúpeže či britský doktor Harold Shipman, ktorý zabil okolo 250 ľudí, to mohlo uškodiť napríklad invalidovi, ktorý si di Stefana najal, aby získal odškodné za stratu ruky.
Takýmto „zúfalým a zraniteľným klientom“ dával podľa sudcu „falošné nádeje“.
Jeho heslom bolo obhajovať neobhájiteľných, rovnako nazval aj svoju autobiografiu. Výber klientov, proti ktorým hovorilo množstvo dôkazov, až sa nedalo pochybovať o vine, ho často zaviedol medzi zvláštne živly.
Napríklad začiatkom 90. rokov do Juhoslávie. Spriatelil sa so Slobodanom Miloševičom aj s Arkanom – obávaným srbským šéfom polovojenských jednotiek, ktorého ľudia spáchali počas vojny jedny z najhorších zverstiev.
Sám di Stefano sa pridal ako „generál“ k Arkanovým tigrom, aj keď údajne sa bojov nezúčastnil.
Jeho taktika pri obhajobe podobných zločincov bola využiť technické chyby v procese. Niekedy mu to vyšlo.
Takto napríklad oslobodil jedného z najznámejších britských kriminálnikov Johna „Goldfingera“ Palmera. Nielen na procesoch (za jeden dostal 3 milióny libier), ale aj na obchodoch v Hollywoode zarobil majetok.
Milý chlapík Saddám
Aj na súde zaznelo, že Saddáma Husajna, ktorého označoval za osobného priateľa, považoval za milého chlapíka.
„Fakt, že sa stýkam s kriminálnikmi, neznamená, že som jedným z nich,“ povedal v dokumente BBC v roku 2004. Tohtotýždňový rozsudok ukázal opak – skončí ako mnohí jeho klienti