ANTANANARIVO. Skoro polovica obyvateľov Madagaskaru, teda asi desať miliónov ľudí, možno nebude mať ku koncu roka čo jesť.
Úrodu totiž ohrozujú premnožené saranče a ostrov podľa OSN nutne potrebuje 41 miliónov dolárov, aby mohol proti hmyzu bojovať, píše idnes.cz.
Ľudia prichádzajú o ryžu
Miliardy sarančiat ohrozujú nielen úrodu, ale aj zeleň, ktorá slúži ako pastva pre dobytok.
Madagaskarský minister poľnohospodárstva Roland Ravatomanga preto označil súčasnú situáciu ako národnú pohromu.
Krajina na boj s premnoženým hmyzom nemá dosť peňazí, preto žiada o pomoc OSN. Dvadsaťdva miliónov dolárov potrebuje do júna, ďalších devätnásť potom v horizonte troch rokov.
Podľa ministerstva poľnohospodárstva trpia náletmi sarančiat najmä ryžové polia. Ryža je pritom na Madagaskare hlavnou zložkou potravy.
Na chudobnom ostrove žije asi dvadsaťdva miliónov ľudí, z ktorých osemdesiat percent žije z menej ako jedného dolára na deň, varuje Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo.
Ľahko sa ich nezbavia
Problém saranče je dlhodobý a musí sa s ním bojovať systematicky. Kampane na ich ničenie boli v minulosti podfinancované, čo sa prejavilo práve na súčasnom stave.
"Zo skúsenosti vieme, že je potrebné proti nim intenzívne bojovať aspoň tri roky," uviedla Annie Monardová z OSN.
Celková suma na vyhubenie škodlivého hmyzu by sa preto počas troch rokov mohla vyšplhať až na spomínaných 41 miliónov dolárov.
Autor: Anna Strejcová, iDnes.cz