DAMASK, BRATISLAVA. Liga arabských štátov dala jasne najavo, koho považuje za oficiálneho predstaviteľa Sýrie.
Na jej summite v Katare sedeli na mieste pre sýrsku delegáciu zástupcovia opozície. A nad ich hlavami bola sýrska vlajka z obdobia, keď v krajine nevládol asadovský klan.
Hoci sýrska opozícia dostala zásadnú a otvorenú diplomatickú podporu, môže sa stať, že pôjde skôr o symbolický ako o faktický akt.
A to napriek tomu, že arabské štáty deklarovali, že sú pripravené opozícii pomáhať aj dodávkami zbraní.
Bez zbraní a rozhádaní
Problémom je, že západné krajiny až na niektoré výnimky rebelov ozbrojovať nechcú, aj to, že sýrska opozícia je rozvadená.
Len dva dni pred začiatkom summitu v Katare o svojej rezignácii informoval šéf sýrskej delegácie Muáz Chatíb. Jeho kolegovia ju zamietli, ale Chatíb na summite netajil svoju frustráciu.
Tvrdí, že medzinárodné spoločenstvo zlyháva pri obrane sýrskeho ľudu a jemu to komplikuje prácu.
Chatíb asi najčastejšie zo sýrskych opozičníkov hovorí, že NATO by malo rozmiestniť protiraketové obranné systémy Patriot v Turecku tak, aby ochraňovali rebelov v susednej severnej Sýrii pred náletmi síl prezidenta Bašara Asada.
Chatíb o to požiadal šéfa americkej diplomacie Johna Kerryho, ale ten je rovnako ako vedenie NATO tejto myšlienke neprístupný.
NATO viackrát zopakovalo, že nie je pripravené intervenovať v Sýrii a je ochotné maximálne chrániť svoju členskú krajinu - Turecko.
Pomáhajú Arabi
Sýrska opozícia, ktorá je finančne aj materiálne podvyživená a nemôže konkurovať Asadovým jednotkám podporovaným zásielkami z Ruska a Iránu, už dlhé mesiace prosí o vojenskú pomoc.
Vypočuli ju len arabské štáty, hoci viaceré zdroje uvádzajú, že nie je jasné, či sa pomoc od Arabov po summite v Katare výrazne zvýši.
Režim v Damasku rozhodnutie arabskej ligy pozvať opozíciu a ignorovať jeho predstaviteľov označil za hanebné a za prejav toho, že spolok je viac „americkosionistický“ ako arabský.
Liga rebelov podporuje už dlhšie, viackrát Asada vyzvala, aby rešpektoval želania svojho obyvateľstva.
Obchádzanie arabských krajín Asada ešte viac izoluje a vháňa ho do náručia Iránu, ktorý predstavuje druhý protipól moslimského sveta.
Asad napreduje v Homse
V Sýrii sa nateraz stále ostro bojuje. Sýrskej armáde sa údajne podarilo dobyť významnú strategickú a symbolickú pozíciu rebelov v odbojnom meste Homs.
Bojuje sa aj v Damasku a na jeho predmestiach. Revolúcia v Sýrii, ktorá už prerástla do občianskej vojny, trvá viac ako dva roky a nateraz nemá víťaza.
Asadovi sa napriek prevahe a podpore Ruska a Číny v OSN nepodarilo získať späť kontrolu nad krajinou, rebeli zase nie sú schopní mu zasadiť rozhodujúci úder.
Svetové spoločenstvo sa drží bokom, rieši len akútne humanitárne problémy, aj to nedostatočne.