PRAHA. Bývalý český prezident Václav Klaus sa nebude zodpovedať pred súdom z velezrady.
Ústavný súd dnes na zasadnutí za zatvorenými dverami rozhodol o zastavení konania proti Václavovi Klausovi.
Oznámil to Český rozhlas a informoval o tom tiež server Novinky.cz, ktorému to potvrdil Klausov obhajca Marek Nespala.
Dôvodom zastavenia konania je podľa generálneho sekretára súdu Iva Pospíšila to, že sa Klausov mandát krátko po podaní žaloby skončil.
Plénum Ústavného súdu zdôvodnilo svoje rozhodnutie tým, že "primárnym účelom konania je odstránenie z funkcie prezidenta, ktorý poškodzuje záujmy štátu, čo neplatí v prípade, keď funkčné obdobie prezidenta uplynulo", citovala Pospíšila Česká televízia. Dodal, že "rozhodnutie je konečné".
Dvanásti sudcovia sa na tomto závere nezhodli jednomyseľne.
Nečas vyzval senátorov, aby sa vzdali funkcií
Český premiér Petr Nečas (ODS) dnes vyzval senátorov, ktorí hlasovali za podanie ústavnej žaloby na prezidenta Václava Klausa za velezradu, aby zvážili svoj odchod z verejných funkcií.
"Nie som rozhodnutím Ústavného súdu prekvapený," citoval ho server iDNES.cz.
"Myslím si, že nemohol rozhodnúť inak. Podľa zásad právneho štátu k ničomu takému ako k velezrade nedošlo, bol to iba politický krok. Tí, ktorí tú žalobu z politických dôvodov podporili, by teraz mali zvážiť, či majú vôbec ďalej pôsobiť vo verejných funkciách," dodal.
K rozhodnutiu ÚS zastaviť konanie voči nemu sa dnes vyjadril aj Václav Klaus. Povedal, že kauza s velezradou je "varovným príkladom, kam až môže klesnúť úroveň a spôsob politiky". Informoval o tom server Novinky.cz.
Hovorca Klausovho inštitútu Petr Macinka označil za pozitívne, že sa ÚS v tejto kauze nenechal zatiahnuť do politického boja.
Bývalý kancelár Klausa Jiří Weigl označil kauzu za dehonestujúcu a nezmyselnú, rozhodnutie súdu sa podľa neho dalo očakávať.
Historicky prvá žaloba na prezidenta
Žalobu na Klausa navrhla skupina senátorov a Senát podanie návrhu historicky prvej ústavnej žaloby na prezidenta podporil.
Za návrh, ktorý Klausa obviňoval z velezrady pre kontroverznú novoročnú amnestiu a otáľanie s podpisom zmlúv a vymenovaním sudcov, sa vyslovilo 38 senátorov; zostávajúcich 30 bolo proti.
Sudcovia Ústavného súdu riešili žalobu od 5. marca.