Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
BERLÍN, BRATISLAVA. Mizne podobne, ako vznikol, zhodnotil to nemecký magazín Der Spiegel. V roku 1961 sa Berlínčania zobudili do mesta rozdeleného múrom na dve časti.
V stredu sa zobudili a zistili, že časť slávneho múru už nestojí. Zbúrali ho, aby mohla pokračovať výstavba luxusných bytov.
Z múru po zjednotení Nemecka ostali len časti, tá najdlhšia meria 1,3 kilometra a začiatkom 90. rokov na nej vznikla East Side Gallery.
Asi 120 umelcov z celého sveta pomaľovalo múr a vznikla tým jedna z najnavštevovanejších turistických atrakcií nemeckej metropoly.
Práve z tejto časti ubudlo v skorých ranných hodinách. Chceli sa vyhnúť protestom, ktoré búranie sprevádzali v posledných dňoch.
Ustúpil protestom
Pre ne developer 1. marca, keď dav zablokoval prístup pre búracie stroje, súhlasil, že výstavbu apartmánov preruší.
Rokoval s mestom o náhradnom riešení, no žiadne nedohodli. Z múru potrebuje odstrániť ešte osemnásť metrov, aby k stavbe mali prístup ťažké stroje.
Investor Maik Uwe Hinkel sľúbil, že časti múru zmiznú len dočasne, kým bude prebiehať výstavba.
Múr je síce medzi pamiatkami UNESCO, no nie pozemok pod nimi. Jeho dočasný presun teda nie je v rozpore s pravidlami, aj preto s tým miestne úrady súhlasili.
Pri spore o múr nejde len o samotnú stavbu a galériu. Starostovi Berlína Klausovi Wowereitovi vyčítajú, že pod jeho dohľadom sa v meste odohráva divoká výstavba, keď byty bežných ľudí v centre mesta nahrádzajú škaredé projekty, za ktorými sú len peniaze, píše Der Spiegel.
Prvý krok
Zistenie, že tejto výstavbe má ustúpiť aj múr, mnohých ľudí rozhneval najmä preto, že ho považujú za symbol slobody.
Počas takmer štyroch desaťročí totiž pri pokuse prejsť cez múr z východného Berlína na Západ zomrelo 136 ľudí, a preto by sa podľa nich mal zachovať, ako kus berlínskej histórie. Zatiaľ nikto nehovorí o úplnom zbúraní múru, no aktivisti toto považujú ďalší krok k tomu.