MOSTAR, BRATISLAVA. Tá fotografia vznikla veľmi spontáne.
Sedemnásťročný Srb Uroš Randelovič a jeho o rok mladšia spolužiačka Chorvátka Antonija Kolobaričová sa počas sprievodu k výročiu ich školy držali za ruky. Telá mali zahalené zástavou Srbska a Chorvátska.
Takéto vyjadrenie sympatií medzi rôznymi národmi v počas vojny rozdelnom bosnianskom meste Mostar nie všetci považujú za normálne.
Jedna žena sa osopila na dievča, ako si dovoľuje chodiť so Srbom. Zaľúbený pár jej odpovedal bozkom, ktorý ich kamarát rýchlo odfotil.
Mladí vojnu nezažili
Fotografia bozkávajúcej sa Chorvátky a Srba sa okamžite stala senzáciou na internete.
Podľa mnohých to ukazuje, že mladí, z ktorých mnohí počas vojny ešte neboli na svete, začínajú prekonávať vzájomnú nenávisť medzi národmi. Ich učiteľ pre médiá povedal, že rodičia im v láske nebránia.
„Pre nás z Mostaru to ukazuje, že nová generácia nie je ochotná pokračovať vo vojne myslí,“ napísala jedna z domácich na stránke Reddit.
Pred vojnou bol Mostar príkladom mesta, kde v relatívnom mieri žili Srbi, Bosniaci aj Chorváti. Počas vojny však vyhnali desiaťtisíce ľudí z domova, tisícky zomreli.
Krásna i smutná
„Žili sme spolu a nikto sa nezamýšľal nad menom, národnosťou či náboženstvom,“ povedala právnička na dôchodku Oľga Katuričová pre portál SETimes.
„Tento bozk je najkrajšia vec, akú som videla za 25 rokov. Dáva mi nádej na spoločnú budúcnosť,“ dodala.
V istom zmysle je však podľa niektorých fotka aj smutná.
„Hovorí to, ako veľmi sme rozdelení. Bude treba veľa času, aby sa takéto fotky stali normálnymi, a nie senzáciami,“ dodal pre portál profesor sociológie Miodrag Živanovič.