To, že v 70. rokoch prešla na bicykli ako východonemecká študentka Mazurské jazerá nadchýnalo Poliakov už dávno. Hlavne veta, ktorú si nemecká kancelárka zapamätala: Nie má jajek (Nie sú vajcia).
To, že Angela Merkelová vyrástla v komunistickej NDR, nejasne hovorila o poľských koreňoch a premiéra oslovovala milý Donald, stačilo samo osebe: tretíkrát za sebou je najobľúbenejším zahraničným politikom v Poľsku, ktorý tromfol aj Obamu.
Po zistení, že sa mohla volať Aniela Kaźmierczaková, však nadšenie Poliakov nemá hraníc. Po správe o jej poľskom dedovi Ludwigovi Kaźmierczakovi, ktorý si neskôr ponemčil meno na Kasner, zažil archív v jeho rodnej Poznani nával novinárov. Všetci začali pátrať po poľských koreňoch kancelárky.
Novinári už objavili Zygmunta Rychlického, dnes 78-ročného synovca Ludwiga Kaźmierczaka. Deda kancelárky videl v roku 1943, keď mal deväť rokov, na pohrebe svojej matky.
Dedo si ešte pár rokov písal s poľskými príbuznými, po jeho smrti dostal Rychlický list od nemeckých bratancov. Písali mu o rodine i o Angele, ktorá študovala chémiu.
„Do poslednej chvíle som nevedel, že Angela Merkelová je rodená Angela Kasnerová,“ povedal Rychlicki. „Znamená to, že môžem kancelárke tykať?“ opýtal sa novinárov.
Tykať by jej dnes chcel v Poľsku každý. Noviny sa predháňajú v pozitívnych titulkoch, všetci sú nadšení, že poľský dedo nemeckej kancelárky bojoval v prvej svetovej vojne proti Nemeckej ríši.
Premiér Donald Tusk takmer prehral voľby, keď na neho opozícia vytiahla nemeckého deda. Z nemeckej kancelárky urobil jej dedo slávnu Poľku.