PEKING, BRATISLAVA. Prirovnávajú ju k Raise Gorbačovovej, ktorej sa v 80. rokoch podarilo „scivilniť“ imidž sovietskeho prezidenta.
Pcheng Li-juan pri svojej prvej ceste ako oficiálna čínska prvá dáma púta viac pozornosti ako jej manžel Si Ťin-pching.
V komunistickej Číne nie je veľmi silná tradícia ukazovania prvej dámy na verejnosti.
Doteraz najznámejšou bola Ťiang Čing, manželka Mao Ce-tunga. Práve na ňu komunisti po smrti svojej ikony zvalili všetky chyby kultúrnej revolúcie.
Revolučná speváčka
Možno práve pre túto zlú skúsenosť sa neskoršie manželky prezidentov na verejnosti neukazovali a držali sa úzadí.
Pcheng je výnimka, sčasti aj preto, že čínskou celebritou bola už predtým, ako sa jej muž stal prezidentom, a pre mnohých Číňanov je známejšia ako Si.
Prirovnávajú ju aj k americkej prvej dáme Michelle Obamovej. Americký prezidentský pár má dve deti, čínsky len jedno – v súlade s komunistickou politikou jedného dieťaťa.
Dcéra Si Ming-ce študuje na americkom Harvarde, kde je, aby nebudila prílišnú pozornosť, registrovaná pod pseudonymom.
Siovci sa spoznali v 80. rokoch, keď Pcheng mala už jedno manželstvo za sebou. Je medzi nimi desaťročný rozdiel.
Keď sa Si stal v roku 2007 viceprezidentom, bežní Číňania ho veľmi nepoznali.
Pcheng, ktorá má teraz 50 rokov, pritom už bola obľúbenou speváčkou a preslávila sa vlasteneckými piesňami oslavujúcimi čínsku armádu. Do armády vstúpila ako civilistka už v osemnástich rokoch, dotiahla to na civilnú obdobu hodnosti generálmajor.
Módna ikona
Spieva aj operu, stvárnila napríklad legendárnu čínsku hrdinku Mulan.
„Keďže má za sebou spevácku kariéru, v ktorej pokračuje, myslím si, že to určite zvyšuje obľúbenosť jej manžela. Vďaka tomu by sa mohla stať diplomatickou ikonou,“ cituje New York Times Tchien Imiao zo Šanghajského hudobného konzervatória.
Pcheng by sa mohla stať tvárou čínskej zahraničnej politiky, ktorá je postavená na takzvanej mäkkej sile.
Peking sa aspoň navonok nesnaží vyhrocovať konflikty, namiesto toho šíri svoju kultúru. Elegantná prvá dáma by mu v tom pomohla pomôcť.
Zaúčinkovať by mohla aj smerom dovnútra krajiny. Číňania po mnohých korupčných škandáloch strácajú dôveru vo vládnucu elitu, čo by mohla zmeniť populárna speváčka.
„Mnohí sa tešia, že konečne sme našli peknú prvú dámu,“ hovorí Tchien.
Ukazuje sa to už počas prvej cesty s manželom, ktorý na úvod svojho úradovania vycestoval do Ruska a potom do Afriky. Na čínskom internete ľudia komentovali jej oblečenie, každý krok a slovo.
Efekt Kate Middletonovej
Obchodníci hovoria dokonca o „efekte Kate Middletonovej“, keď sa na internete objavili ponuky oblečenia „v rovnakom štýle, ako nosí prvá dáma“.
Pozornosť bola asi priveľká, keďže čínski cenzori začali na sieti Weibo, miestnej obdobe Twitteru, blokovať heslá ako „taška Pcheng Li-juan“, píše blog China Digital Timse.
Pcheng na zahraničných návštevách však nie je len sprievodkyňou svojho muža.
Sama sa aktívne angažuje v boji proti tuberkulóze a AIDS, je dokonca vyslankyňou dobrej vôle pre boj s týmito chorobami, do funkcie ju na dva roky vybrala Svetová zdravotnícka organizácia.
Aj preto sa očakáva, že by pri návšteve Juhoafrickej republiky, kde ide jej muž na summit rýchlo rastúcich krajín BRICS, mohla predniesť prejav aj ona. Že by aj zaspievala, od nej nikto nečaká. Aj ona zdôrazňuje, že teraz je najmä prvou dámou.