Možnosti zárobku priniesla legalizácia marihuany na medicínske a niekde aj na rekreačné účely.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Vo väčšine amerických štátov patrí marihuana stále do sivej ekonomiky. Predáva sa pod pultom, fajčí sa potajme.
Časy sa však pomaly menia, čoraz viac štátov ju legalizuje a už nielen na medicínske účely.
Marihuana už politikom ani verejnosti tak nesmrdí a vôňu zisku zacítili aj finančníci z Wall Street.
Zárobky v budúcnosti
Čoraz viac investorov sa začína točiť okolo malých firiem, ktoré sa zaoberajú biznisom s marihuanou.
„Fádne typy z Wall Street si začínajú uvedomovať, že sa tu budú zarábať peniaze,“ povedal pre Los Angeles Times Derek Peterson, prezident spoločnosti Terra Tech.
Táto firma, ktorá vyrába príslušenstvo na jej pestovanie, by chcela do konca rok dať svoje akcie na burzu.
Príkladom pre mnohé firmy je raketový nárast spoločnosti Medbox. Akcie firmy, ktorá robí aj inhalátory pre ľudí, ktorí využívajú marihuanu na lekárske účely, ešte pred rokom boli na úrovni štyroch dolárov.
Potom v novembri vyskočili v jeden týždeň až na dvesto dolárov. Následne klesli na súčasných 27 dolárov, čo je stále výrazný, sedemnásobný nárast.
V súčasnosti je v Spojených štátoch 18 štátov a District of Columbia okolo hlavného mesta Washington, ktoré povoľujú užívanie látky na medicínske účely. V ďalších desiatich štátoch sa podobná zmena pripravuje.
V novembri schválili legálny predaj marihuany v referendách aj prvé dva štáty na rekreačné účely – Colorado a Washington.
„Čoraz viac ľudí to berie ako nevyhnutnosť. Vidia, že berlínsky múr marihuanovej prohibície o chvíľu spadne,“ povedal pre Los Angeles Times Brendan Kennedy, šéf firmy Privaater Holdings, ktorá sa zameriava na podporu podobných projektov.
Po šiestich mesiacoch rozhovorov s pestovateľmi, užívateľmi či politikmi Kennedy pre Economist odhadol, že trh s marihuanou má v celých Spojených štátoch hodnotu 50 miliárd dolárov.
„Je to podobné ako alkohol a gambling, dopyt po takýchto neduhoch tu bude stále. Predstavte si, že by sa teraz zrušila možná prohibícia alkoholu, tiež by nastal veľký boom v biznise,“ povedal analytik Saxo Bank Karol Piovarcsy. O záujme investorov o marihuanu však osobne nepočul.
Zdanený joint
Pre bojovníkov za legálnu marihuanu má však víťazstvo v štáte Colorado aj jeden neželaný efekt. Politici v štáte pripravujú jej zdanenie vo výške 15 percent.
Takisto by na marihuanu mali platiť aj regulácie pri reklame či na ochranu mladistvých.
„Neviem ako vaše deti, ale moje nikdy nečítajú príbalový leták,“ povedal pre miestny denník The Durango Herald Henny Lasley, ktorý bojuje proti legalizácii.