BEJRÚT, DAUHÁ. Sýrski povstalci odpálili v pondelok desiatky mínometných granátov na centrum Damasku; zasiahli silne zabezpečenú oblasť neďaleko rezidencie sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Vládne sily opätovali paľbu delostrelectvom, ktoré je rozmiestnené nad mestom na hore Kásijún. Bol to jeden z najťažších bojov, aké sa v strede mesta odohrali od začiatku povstania proti prezidentovi Asadovi spred dvoch rokov.
Zdroj z prostredia bezpečnostných zložiek potvrdil, že na námestie, na ktorom sídli vojenské veliteľstvo a štátna televízia, dopadli strely z mínometov.
Obyvatelia dodali, že v nedeľu povstalci zasiahli parkovisko pred budovou televízie. Tá tvrdí, že dnešné ostreľovanie má desiatky obetí v opere, na druhej strane ulice od sídla Asadovej strany Baas a budovy výzvednej služby vojenského letectva, dodala agentúra Reuters.
OSN odsúva časť pracovníkov zo Sýrie
Organizácia Spojených národov odsunie zo Sýrie zhruba polovicu zo svojich sto zahraničných pracovníkov po tom, ako v blízkosti ich hotela dopadli mínometné granáty, uviedla tlačová agentúra Reuters.
Mínometné granáty poškodili budovu hotela a vozidlo OSN. Tím bezpečnostného manažmentu OSN situáciu posúdil a kvôli bezpečnostným podmienkam rozhodol o dočasnom znížení počtu zahraničných pracovníkov v Damasku, uviedol hovorca OSN Martin Nesirky.
Nesirky ďalej povedal, že Spojené národy neprestávajú byť aktívne a pridŕžajú sa záväzku pomôcť stranám konfliktu v Sýrii "pri hľadaní politického riešenia".
Jednotlivé organizácie OSN a ich partneri zároveň zostávajú pri svojom záväzku poskytnúť pomoc miliónom ľudí v Sýrii, ktorí sú v núdzi, dodal hovorca.
Asaadovi bomba odtrhla nohu
Plukovníka Rijáda Asaada, zakladateľa Slobodnej sýrskej armády, zranila v pondelok bomba umiestnená v jeho aute. Previezli ho do Turecka, kde sa podrobuje liečbe.
Výbuch odtrhol Asaadovi nohu, zranenia ale neohrozili jeho život, spresnila agentúra Reuters.
Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Londýne oznámilo, že útok na plukovníka spáchali počas návštevy mesta Majádín vo východnej vo časti Sýrie.
Rijád Asad dezertoval z ozbrojených síl a stal sa veliteľom Slobodnej sýrskej armády, ktorá sa snaží dostať skupiny povstalcov pod jednotné velenie.
Podľa agentúry AP sa plukovník stal len o málo viac než bábkou a jeho skupinu - Slobodnú sýrsku armádu - nahradil úrad náčelníkov štábov, napojený na opozičnú Sýrsku národnú koalíciu.
SOHR má o Asadovom osude protichodné správy. Podľa niektorých pri útoku zahynul, iné tvrdia, že prišiel o nohu.
Opozícia dostane kreslo v LAŠ
Koalícia sýrskych opozičných síl prevezme kreslo v Lige arabských štátov (LAŠ) od režimu prezidenta Bašára al-Asada, proti ktorému bojuje už vyše dvoch rokov. V pondelok o tom informoval nemenovaný predstaviteľ LAŠ pred nadchádzajúcim stretnutím organizácie v Dauhe.
“Opozíciu sme pozvali na summit LAŠ, na ktorom dostane sýrske kreslo,” povedal.
Národnú koalíciu sýrskych opozičných a revolučných síl bude na summite LAŠ zastupovať jej novozvolený líder a premiér opozičnej dočasnej vlády Ghassán Hitto.
Jeho predchodca Ahmed Muáz al-Chatíb sa vedenie koalície v nedeľu vzdal. Koalícia rozhodnutie arabskej ligy privítala “ako dôležitý krok na ceste k oslobodeniu od tyranie a útlaku”.
Saudská Arábia zatýka svojich občanov za účasť vo vojne
Hovorca saudskoarabského ministerstva vnútra Mansúr Turkí varoval dnes občanov Saudskej Arábie, ktorí bojujú v Sýrii, že po návrate domov ich zatknú. Informovala o tom agentúra AP.
Podľa jeho slov sa úrady chystajú zakročiť aj proti tým, ktorí plánujú do Sýrie odcestovať a pridať sa k povstalcom. Niektorí zo Saudskoarabov, ktorí sa už do konfliktu zapojili, už bojovali aj za al-Káidu.
Hovorca sa vyjadril i k zatknutiu 18 ľudí za údajnú špionáž, ku ktorému došlo minulý týždeň.
Podľa ministerstva je v skupine jeden Iránec, jeden Libanončan a 16 Saudskoarabov. Sú podozriví zo "získavania informácií o dôležitých zariadeniach a miestach".
Irán poprel akúkoľvek účasť v prípade. Turkí dodal, že Saudská Arábia nehovorila o nijakej konkrétnej krajine.
Jordánsko uzavrelo hraničný priechod so Sýriou
Jordánsko dnes kvôli pokračujúcim bojom medzi sýrskymi povstalcami a sýrskymi vládnymi jednotkami uzavrelo hlavný hraničný priechod so Sýriou, informovala tlačová agentúra Reuters.
Jordánsky minister informácií Samí Majtá uviedol, že hraničný priechod je "účinne zavretý", pretože od nedele tam boli ozbrojené zrážky, ktoré pokračujú.
Cestujúcich na hraničnom priechode Džábir vrátili späť a zabránili im vstúpiť do Jordánska. Išlo o prvé takéto opatrenie od začiatku povstania proti sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi pred dvoma rokmi.
Hraničný priechod Džábir je prejazdom pre cestujúcich a pred vypuknutím konfliktu v Sýrii bol tranzitnou tepnou pre stovky kamiónov, idúcich do Turecka od Perzského zálivu, alebo z Turecka.
Južná sýrska provincia Dará, ležiaca pri hranici s Jordánskom, je aktívnym bojiskom. Sýrski povstalci minulý mesiac vystupňovali boje na ovládnutie hraničnej oblasti a mesta Dará po tom, ako obsadili vidiecke územia a niekoľko vojenských základní.