JERUZALEM. Americký prezident Barack Obama si v piatok, v posledný deň svojej návštevy Izraela, uctil pamiatku zavraždeného izraelského premiéra Jicchaka Rabina - ktorý sa stal symbolom mierového procesu - i zakladateľa sionizmu Theodora Herzla a zavítal aj do pamätníka holokaustu Jad vašem.
Obama položil na Rabinov hrob veniec kvetov a v súlade so židovskou tradíciou aj kamienok, ktorý podľa izraelského servera Ynetnews.com pochádza z areálu pamätníka Martina Luthera Kinga vo Washingtone.
V rozhovore s Rabinovými deťmi Daliou a Juvalom potom šéf Bieleho domu spresnil, že ich otec bol inšpiráciou pre jeho prejav k izraelským univerzitným študentom. Ako uviedla Dalia Rabinová, Obama im povedal, že "niekedy je ťažšie pustiť sa do mieru ako do vojny".
Navštívil pamätník Jad vašem
Po návšteve miesta Rabinovho posledného odpočinku Obama zavítal do pamätníka holokaustu Jad vašem.
V sále mien, kde sú do mramoru vygravírované mená šiestich miliónov židov zavraždených počas druhej svetovej vojny nacistami, Obama poznamenal: "Nič nemôže byť silnejšie".
Po zápise do pamätnej knihy uviedol, že pamätník holokaustu je názorným dôkazom morálneho úpadku, kam až človek môže klesnúť, ale dodal, že je aj pripomenutím tých, ktorí židov zachraňovali, "spravodlivých medzi národmi, ktorí sa odmietli len prizerať."
Dodal, že pamätník predstavuje konfrontáciu medzi bigotnosťou a rasizmom, "osobitne antisemitizmom".
Ďalším dnešným Obamovým symbolickým gestom bolo položenie venca na hrob Theodora Herzla, sionistického vizionára, ktorý zomrel viac ako 40 rokov pred založením Izraela v roku 1948.
V Jordánsku bude presviedčať kráľa
Obama má v piatok v programe ešte krátke rokovanie s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.
Po ňom sa znova presunie na palestínske územia, kde sa stretne s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom a v Betleheme zavíta do Chrámu Narodenia Pána.
Popoludní Obama so sprievodom odcestuje z Izraela do Jordánska, kde bude popoludní rokovať s kráľom Abdalláhom, kľúčovým spojencom Spojených štátov na Blízkom východe. Témou rozhovoru by mali byť pálčivé regionálne problémy vrátane občianskej vojny v Sýrii.
Očakáva sa, že Obama bude apelovať na kráľa Abdalláha, aby spustil v krajine program hospodárskych a politických reforiem.
Agentúra AP pripomína, že Jordánsko sa - na rozdiel od ostatných arabských krajín - nestalo dejiskom revolúcií, protestné demonštrácie mávajú zväčša pokojný charakter a panovník robí politické reformy opatrne a pomaly.
Pred sobotňajším odletom do vlasti americký prezident navštívi v Jordánsku aj turistami vyhľadávané skalné mesto v Petre.
V Izraeli sa snažil zlepšiť imidž
Obama sa počas návštevy v Izraeli pokúšal získať na svoju stranu izraelskú verejnosť, keď ju ubezpečoval o plnej podpore USA v čase rastúceho napätia v súvislosti s jadrovým programom Iránu a znepokojenia ohľadom vývoja konfliktu v Sýrii a jeho vplyvu na bezpečnosť v regióne.
Americký prezident vo svojom prejave naliehal na Izraelčanov, aby vyvinuli tlak na svojich politikov, aby dokázali podstúpiť riziká v záujme mierového urovnania blízkovýchodného konfliktu.
Súčasne vyjadril pochopenie pre obavy obyvateľov Izraela o bezpečnosť ich štátu v čase pokračujúcej iránskej jadrovej krízy a občianskej vojny v Sýrii.
Súčasne však vyzval študentov, aby sa vžili do postavenia Palestínčanov bez vlastného štátu, ktorí musia žiť na územiach kontrolovaných cudzou armádou.
Zdôraznil pritom, že pokračujúce aktivity židovských osadníkov v Predjordánsku len oslabujú šance na uzavretie mieru, a tým v konečnom dôsledku poškodzujú aj bezpečnosť samotného Izraela.
Na rozdiel do Jeruzalema sa Obamovi dostalo chladného prijatia počas rokovaní s palestínskymi politikmi, ktorí sa netajili sklamaním z toho, že Washington nevyvinul silnejší tlak, aby Izrael zastavil budovanie svojich nových osád.