EDINBURG, BRATISLAVA. V Škótsku sa ho na to pýtajú mnohí. Rozdelenie Československa - rýchle, bezproblémové, po ktorom sú obe krajiny relatívne úspešné a dosiahli ekonomický rast - je častým argumentom tých Škótov, ktorí chcú vyhlásiť nezávislosť od Británie.
Na porovnávania s Československom však Marek Zemaník - 28-ročný Slovák, ktorý pracuje v kampani proti odtrhnutiu – len krúti hlavou.
„Málokto v Škótsku vie o problémoch po rozdelení, aj o tom, že väčšina ľudí bola vtedy proti,“ povedal SME.
Najviac mu však prekáža, že škótski nacionalisti poukazujú na rast HDP samostatného Slovenska s tým, že rovnaký rozmach čaká aj slobodné Škótsko.
„Je to hlúposť. Boom Česka a Slovenska nebol dôsledkom rozdelenia, ale skôr pádu komunizmu,“ hovorí vyštudovaný politológ.
Dlhá kampaň
Rodák z Banskej Štiavnice študoval na univerzitách v Aberdeene a Glasgowe, od roku 2011 začal pracovať pre škótskych konzervatívcov.
Pracuje na volebnom programe na roky 2015 a 2016. Angažuje sa však aj v kampani konzervatívcov proti nezávislosti Conservative Friends of the Union, aj v spoločnej kampani viacerých strán Better Together. „Píšem letáky, ktoré rozdávajú ľuďom, či pripravujem stretnutia.“
O referende o odtrhnutí sa hovorí, odkedy voľby v roku 2011 vyhrala Škótska národná strana. Premiér Alex Salmond vo štvrtok oznámil, že referendum sa bude konať 18. septembra 2014.
Prvýkrát budú môcť hlasovať aj 16-roční.
Otravná kampaň
Kampaň tak bude trvať ešte ďalší rok a pol. „Mám pocit, že ľudia toho začínajú mať po krk, a to sme ani nezačali. Aj naša strana hovorí, že vláda rieši iba referendum a ignoruje iné témy,“ hovorí Zemaník.
Momentálne je viac Škótov proti nezávislosti, podporuje ju len okolo 30 percent obyvateľov. Vláda verí, že sa im kampaňou podarí nakloniť väčšinu na svoju stranu.
Tomu sa konzervatívci snažia zabrániť. „Britská obrana je jednou z najlepších na svete. Naša medzinárodná pozícia teraz znamená, že dokážeme lepšie vyjednávať s Európskou úniou,“ hovorí Zemaník.
Hlavný argument vlády, že slobodné Škótsko bude bohaté, lebo 90 percent britskej ropy leží v ich vodách, neberie.
„Je to obmedzený zdroj a nie je ho toľko, ako si niektorí myslia,“ dodáva Slovák, ktorý sa chce v kampani angažovať až do referenda.