Časť strelných zbraní a výbušnín bude podľa dohody, ktorá sa očakáva v najbližších dňoch, zničená alebo zaliata do betónu.
Britská vláda výmenou za to zredukuje svoju vojenskú silu - zlikviduje dve zo 14 pozorovateľní z južnej hranice pri severoírskom meste Armagh. Vláda urýchli aj reformu Kráľovskej ulsterskej polície (RUC).
Tento kompromis bude predstavovať zlom v írskej histórii, poznamenávajú noviny. Skončí sa ňou patová situácia vo veci zbraní, ktorá zdržiavala mierový proces od uzavretia Veľkonočnej dohody v roku 1998. Vedúci členovia IRA na stretnutí minulý týždeň údajne v princípe tento plán schválili. IRA je podľa nich pripravená podniknúť potrebné kroky - ak sú pripravení aj Briti, lebo "nechceme zničiť mierový proces." IRA stále vlastní asi 1000 útočných diel, niekoľko rakiet zem-vzduch, plameňometov, automatických zbraní a dve tony semtexu. Aj keď časť z týchto zbraní bola uložená "mimo dosahu" do zapečatených bunkrov, žiadne zbrane neboli doteraz zlikvidované.
Velitelia britskej armády, ktorí v minulosti oponovali proti likvidácií pozorovateľní, na pondelňajšom stretnutí s Petrom Mandelsonom, bývalým britským ministrom pre záležitosti Severného Írska, a sirom Ronniem Flanaganom, šéfom severoírskej polície, tento krok nakoniec odsúhlasili.
Pozorovateľne považuje britská armáda spolu s RUC za významnú frontovú líniu v boji proti terorizmu. Dve pozorovateľne sledovali dom šéfa IRA Thomasa Murphyho a ďalšie kontrolovali kľúčové body hraničných priechodov.
Súčasťou dohody, ktorú podporuje aj írska vláda, by mala byť spoločná kontrola hraníc - mali by v nej byť zainteresované sociálni demokrati aj labouristi a pravdepodobne aj politické krídlo IRA, strana Sinn Féin.
Neočakáva sa, že IRA svoje zbrane fyzicky odovzdá do rúk Britov, pretože by to vyznelo ako kapitulácia.
Politickí lídri boli tento víkend opatrne optimistickí a vyjadrili len nádej, že IRA svoje sľuby dodrží.