Postkomunistická Európa má s korupciou bohaté skúsenosti. Ale aj taký David Rath s miliónmi v škatuli od vína je v latinskoamerickom kontexte iba trochár.
V Mexiku skončila za mrežami šéfka školských odborov Elba Esther Gordillo. „La Maestra“, ako ju familiárne volali, spreneverila dve miliardy pesos (približne 120 miliónov eur).
Z peňazí učiteľov si platila plastické operácie, súkromné lietadlá, domy v americkom San Diegu či šaty od najdrahších dizajnérov.
Obyčajný pozorovateľ sa až čuduje, ako mohla vyše dve dekády unikať pozornosti justície. Nákladný životný štýl dávala ostentatívne najavo, pritom oficiálne poberala iba učiteľský plat.
Odpoveď je jednoduchá.
Mexické školské odbory združujú jeden a pol milióna učiteľov a sú silnou záujmovou skupinou. Gordillová na jej čele ovplyvňovala volebné výsledky, získavala si priazeň politikov a kupovala beztrestnosť.
Jej zatknutie vyzerá na prvý pohľad pozitívne. V skutočnosti išlo o chladný politický kalkul.
Gordillová skončila za mrežami iba deň potom, čo novozvolený prezident Peňa Nieto podpísal reformu vzdelávacieho systému. Tú „La Maestra“ odmietala a vyhrážala sa škrajkmi.
Navyše, práve s Peňom a jeho stranou PRI sa Gordillová pred pár rokmi rozkmotrila, keď podporila konkurenčný PAN.
Pamätníkom sa pri jej zadržaní ihneď vynorili spomienky na rok 1989, keď novozvolený prezident Salinas nechal zatknúť podobne skorumpovaného šéfa ropných odborov.
Ponúka sa teda jediný záver - vláda PRI je po desiatich rokoch v opozícii späť a používa osvedčené praktiky z minulosti.
Verejnosti podhodí nenávidenú a znepriatelenú osobu s cieľom získať si sympatie a vyvolať zdanie, že robí reformy a bojuje proti korupcii.
Tých svojich však necháva nedotknutých.