BERLÍN, BRATISLAVA. Sú to väčšinou muži nad 50 rokov, dobre situovaní, vzdelaní. Ekonómovia, podnikatelia, novinári, politici.
V apríli založia novú protieurópsku politickú stranu, ktorá má jediný cieľ – skoncovať s eurom a vrátiť sa k nemeckej marke.
Nová strana nemusí v septembrových parlamentných voľbách uspieť, i tak môže ohroziť kancelárku Angelu Merkelovú a naštartovať v Nemecku protieurópsku diskusiu, na akú Európa nie je zvyknutá.
Známe mená
Na zozname členov novej strany sú zvučné mená. Ako Hans-Olaf Henkel, bývalý výkonný riaditeľ IBM v Európe a expredseda vplyvného nemeckého zväzu priemyselníkov (BDI), či trojica ekonómov Wilhelm Hankel, Karl Albrecht Schachschneider a Joachim Strabatty, ktorí sa pred troma rokmi pokúšali pred nemeckým ústavným súdom spochybniť záchranné balíčky pre eurozónu.
A vedie ich Bernd Lucke, ktorý bol 33 rokov členom kresťanských demokratov (CDU) Angely Merkelovej. V roku 2011 vystúpil na protest proti záchrane eura.
V apríli založia Alternatívu pre Nemecko a jej hlavným bodom bude rozpustenie eurozóny a návrat k národným menám.
„Nemecko nepotrebuje euro. Ostatným krajinám len škodí,“ píše sa v ich programe.
Na prvé stretnutie prišlo minulý týždeň 1200 stúpencov. Organizátori neďaleko Frankfurtu čakali dvesto hostí. Rovnaký ohlas majú na Facebooku, pre nemecké médiá je to téma.
Členovia budúcej strany sú euroskeptici, ktorí svoje názory šíria roky.
Henkel dávno požaduje rozdelenie eura na severné (silnejšie) a južné (slabšie) euro. Lucke je proti ďalším záchranným balíčkom a žiada referendum pre krajiny eurozóny, aby mohli slobodne rozhodnúť o svojom odchode.
Odporcov je dosť
Protieurópske strany zatiaľ nemali v Nemecku úspech a trvali len krátko. Nemci sú stále za euro. Pribúda však tých, ktorí sú nespokojní so záchranou južných štátov.
Podľa nedávneho prieskumu agentúry Emnid si každý štvrtý Nemec vie predstaviť, že by v septembri volil stranu, ktorá by žiadala vystúpenie Nemecka z eurozóny.
„Dvadsaťšesť percent je relatívne vysoké číslo. Ukazuje, že potenciál pre novú protestnú stranu tu je,“ povedal pre týždenník Focus šéf agentúry Klaus-Peter Schöppner.
To ešte v prieskume nespomenuli novú stranu. Alternatíva pre Nemecko môže zmeniť pomery v krajine, aj keby sa do Bundestagu v septembri nedostala.
„To nie sú ľudia, ktorí sú v úzkych. Sú to ľudia, ktorí sa boja, že stratia svoju životnú úroveň. To môže poškodiť vládnej koalícii CDU/CSU a FDP viac ako opozičná sociálna demokracia (SPD),“ povedal pre Wall Street Journal Gero Neugebauer, politológ zo Slobodnej univerzity v Berlíne.
Len odoberie hlasy
Stačí, ak nová strana odoberie vládnym konzervatívcom (CDU/CSU) a liberálom (FDP) hlasy a prekazí im pokračovanie v doterajšej koalícii.
Podľa februárových prieskumov nemajú jasnú väčšinu hlasov ani koalícia, ani opozícia.
Vzniknúť by potom mohla veľká koalícia CDU/CSU a SPD, ktorá by mala v parlamente veľkú väčšinu, ale už v minulosti znamenala priveľa kompromisov, ktoré škodili obom veľkým stranám.
Preto ju pred štyrmi rokmi Nemci vymenili za koalíciu CDU/CSU a FDP. Šancu má aj koalícia sociálnych demokratov, Zelených a postkomunistickej Ľavice.
Nová strana vznikne v apríli a má čo robiť, ak chce kandidovať v septembrových voľbách. Potrebuje nazbierať dvetisíc podpisov v každej zo 16 spolkových krajín a získať nemalú sumu peňazí, aby sa predstavila voličom, čo zatiaľ nemá.
Podľa odhadu šéfa agentúry Forsa Manfreda Güllnera získa nová strana menej ako jedno percento. Aj to môže stačiť.
V nedávnych krajinských voľbách v Dolnom Sasku prišla CDU o moc, lebo jej chýbalo 1,1 percenta hlasov.