SME

Najslávnejší azerbajdžanský bloger Milli: Môj samizdat je Facebook

Jedným z tých, kto sa teraz snaží presvedčiť Európu, aby prestali „ropu nadraďovať nad ľudské práva“, je najslávnejší azerbajdžanský bloger, EMIN MILLI.

Emin Milli (34) strávil viac ako rok v azerbajdžanskom väzení. V Prahe si prevzal cenu Homo Homini na festivale Jeden svet za presadzovanie ľudských práv.Emin Milli (34) strávil viac ako rok v azerbajdžanskom väzení. V Prahe si prevzal cenu Homo Homini na festivale Jeden svet za presadzovanie ľudských práv. (Zdroj: ARCHÍV SME)

V Azerbajdžane sú tento rok prezidentské voľby. Opozícia sa zjednotila, aby postavila spoločného kandidáta. Jedným z tých, kto sa teraz snaží presvedčiť európskych lídrov, aby prestali „ropu nadraďovať nad ľudské práva“, je najslávnejší azerbajdžanský bloger, EMIN MILLI, ktorý sa len nedávno dostal z väzenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odsedeli ste si šestnásť mesiacov. Za čo presne?
„Chceli zastrašiť celú moju generáciu. Zatkli ma 8. júla 2010. V ten deň som sedel s kamarátom v reštaurácii Libanon v Baku, zrazu k nám prišli dvaja maniaci a začali nás biť. Šli sme hneď na políciu nahlásiť napadnutie. Lenže oni zatvorili nás.“

SkryťVypnúť reklamu

Incidentu predchádzala „oslia“ tlačová konferencia, jeden z vašich veľkých výstupov. Možno vás potrestali práve za osla?
„V roku 2008 naša vláda doviezla z Nemecka dva osly. Za každého z nich zaplatila 42­tisíc eur. Údajne, aby sa zachovalo potomstvo. Tak som si zohnal kostým osla, mimochodom až z New Yorku, a zvolal som v Baku tlačovku. Tam som vysvetlil, že som nesmierne drahý osol a že asi viem hrať na violončelo... niektorí si mysleli, že chcem uraziť prezidenta. Po týždni nás zatvorili.“

Môže byť bloger pre prezidenta Ilchama Alijeva nebezpečný?
„Keď sa objavil v Azerbajdžane Facebook, hneď som sa zaregistroval. Rýchlo som pochopil, ako ľahko môžem jedným kliknutím oslovovať desaťtisíce ľudí. Dnes z deviatich miliónov vyše milióna Azerbajdžancov sa pripája na Facebook.“

SkryťVypnúť reklamu

Kedy ste sa rozhodli, že budete revolucionárom?
„Nie som revolucionár. Teda život ma donútil robiť všetko, aby som zbavil našu krajinu diktátora. A nie som ani politik. Možno som mladý spisovateľ. Začal som písať poviedky a niekoľko krátkych som zverejnil na svojom blogu. Tak sa to začalo. Som z úplne apolitickej rodiny. Otec bol inžinier a matka domáca. Keď som mal desať rokov, tak som prvý raz šiel na demonštráciu. Bolo to Námestie slobody a vzal ma tam otec. Písal sa rok 1988. Aj môj apolitický otec chcel byť slobodný. Vtedy som i ja, malý chlapec, prvý raz pocítil závan slobody. Dva roky nato vošli sovietske tanky do Baku a zabili 136 ľudí vrátane žien a detí. Bol to jeden z najstrašnejších momentov rozpadu ZSSR.“

Európania majú pocit, že váš región nemá demokratické tradície a nedokážu teda na nič nadviazať...
„To nie je pravda. V roku 1918 bol Azerbajdžan prvou demokratickou parlamentnou republikou v islamskom svete. A už v roku 1919 mali naše ženy možnosť byť volené! Bohužiaľ, máme i iné prvenstvá. V roku 2003 sa Azerbajdžan stal prvou postsovietskou krajinou, kde sa uskutočnil čisto monarchistický model odovzdania moci z otca na syna. Teda nám vládne dynastia Alijevovcov. Hádam len bieloruský Lukašenko sa na to chystá...“

SkryťVypnúť reklamu

Alijev si však legitimitu vždy potvrdil v riadnych voľbách. Nie je následníkom v pravom zmysle slova, i keď prevzal moc po svojom otcovi Gejdarovi...
„Alijev mladší vládne už desať rokov. Dajme tomu, že svoje dve povolené volebné obdobia zvládol – podľa mňa zle, ale to nie je dôležité. Dôležité je, že zmenil ústavu, aby mohol kandidovať tretí raz.“

Vyburcovalo to jeho oponentov k niečomu?
„Celá opozícia sa zjednotila a to je nový fenomén v Azerbajdžane. Všetci sa zhodujú na tom, že Ilcham Alijev nemá právo tretí raz kandidovať. Tá zmena sa nemôže predsa týkať jeho osoby. Maximálne by mohla platiť pre jeho nástupcu. To znamená, že Alijev sa stane nelegitímnou hlavou štátu.“

Aká veľká časť obyvateľstva má rovnaký názor?
„Na našu stranu sa postavili aj ľudia nesmierne populárni. Ako filmár Rustam Ibragimbekov, jediný Azerbajdžanec, ktorý získal Oscara za snímku Unavení slnkom, ktorý vytvorili s Nikitom Michalkovom. Ibragimbekov stál 40 rokov po boku Gejdara Alijeva. Ale nakoniec to pochopil a odmietol s vládnym klanom hrať v tíme. Dnes vedie Fórum inteligencie a je to jeden z najvážnejších Azerbajdžancov doma aj v Rusku. Čo je veľmi významné. Lebo v Rusku žijú dva milióny Azerbajdžancov.“

SkryťVypnúť reklamu

Hovoríte sám, že čestné voľby nemajú v Azerbajdžane šancu. Aký má teda zmysel spoločný kandidát?
„Musíme sa pokúsiť zmeniť situáciu. Napokon i vy v zahraničí musíte konečne pochopiť, že Alijev sa zmenil z garanta stability v krajine na garanta chaosu. V niektorých okresoch už sa ľudia skutočne búria. Ako v okrese Guba a Ismailach – tu ľudia spálili domy gubernátorov. Všetci vedia, že Alijev si v Dubaji kúpil deväť víl a vyviezol z Azerbajdžanu stovky miliárd dolárov. Je čoraz bohatší a bohatší a môže si dovoliť podplatiť celú Radu Európy. A aj ju podplatil.“

Viete o tom niečo?
„Niečo tušíme. Pri hlasovaní rezolúcie o politických väzňoch Azerbajdžanu v januári dotlačil poslancov, aby hlasovali proti. Sme presvedčení, že ide o priamu korupciu. Že niektorí európski poslanci boli podplatení jeho petrodolármi.“

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Agentúra Epicentrum

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 113
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 931
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 444
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 279
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 082
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 559
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 180
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 853
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
Kaspars Daugavinš v drese Lotyšska na MS v hokeji 2024.

Skúsený útočník zvažuje, či by Lotyšsko nemalo olympijský turnaj bojkotovať v prípade účasti Ruska.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu