MOSKVA. Konštatovaním, že skutok sa nestal, uzavrel dnes ruský Vyšetrovací výbor skúmanie okolností smrti právnika Sergeja Magnitského, ktorý svojho času obvinil ruské úrady z korupcie v mimoriadne veľkom rozmere.
Magnitskij, právnik a audítor zahraničného investičného fondu Hermitage Capital, zomrel pred tromi rokmi - v roku 2009 - po takmer ročnej vyšetrovacej väzbe za podozrivých okolností: podľa tlačovej agentúry AP bol vystavený fyzickému násiliu a nedostával adekvátnu zdravotnú starostlivosť.
Rodina v súvislosti s jeho smrťou žalovala riaditeľa väznice Matrosskaja tišina, kde Magnitskij zomrel, ako aj väzenskú lekárku, ale súd ich vlani oslobodil.
Vo väzení právnika podľa správy bili
Rodina sa proti verdiktu odvolala a plánuje sa odvolať i proti dnešnému rozhodnutiu, informovala agentúra RIA Novosti. Právnik Magnitského matky upozornil, že Vyšetrovací výbor ani jeho, ani jeho mandantku neinformoval o svojom rozhodnutí uzavrieť kauzu.
V správe prezidentskej komisie pre ľudské práva z roku 2011 sa pritom konštatovalo, že vo väzení Magnitského opakovane bili a odmietali mu lekárske ošetrenie.
Napriek tomu, že Magnitskij je už tri roky po smrti, sa v piatok "s ním" začne súdne pojednávanie, v ktorom ako spoluobžalovaný vystupuje jeho bývalý klient, britský investor William Browder.
Obaja muži sú obžalovaní z daňového úniku 16,8 milióna dolárov. Moskovský súd pred časom určil obom mužom advokátov. Browder sa na pojednávaniach nezúčastňuje, keďže britské úrady odmietli na kauze spolupracovať. Magnitského príbuzní zasadnutia súdu bojkotujú.
Po obvinení funkcionárov sa dostal do väzenia
Po tom, ako Magnitskij obvinil skupinu vysokopostavených funkcionárov z miliardových machinácií na úkor fondu Hermitage Capital a ruského rozpočtu, sa aj on sám ocitol vo väzbe kvôli obvineniu z údajných daňových únikov, na ktoré mal vypracovať veľmi sofistikovanú schému. Všetky obvinenia však Magnitskij odmietal.
Magnitského prípad vyvolal veľký ohlas v Rusku i v zahraničí. Spojené štáty v reakcii naň prijal tzv. Magnitského zákon, ktorý uvaľuje sankcie na všetky osoby, ktoré v Rusku potláčajú ľudské práva.
Na jeho základe americké úrady môžu takýmto osobám neudeliť vstupné vízum a môžu zmraziť ich bankové kontá a ďalší majetok na území USA.
Rusko v reakcii na to schválilo zákon, ktorý zakazuje adopcie ruských detí občanmi USA.